“Zayıflamak için daha bütüncül bir yaklaşım gerekir”

Diyetisyen Miray Türker Kaya, “Tek bir yöntem ya da bir alandaki değişim zayıflamanız için yeterli gelmez. Zayıflamak için daha bütüncül bir yaklaşımla beslenmeniz, psikolojik durumunuz, sağlık durumunuz, hareket durumunuz, genetiğiniz, uykunuz, iş yaşamınız ve yaşam tarzınız gibi zayıflamanızı ve kilonuzu korumanıza yönelik olarak desteklenmelidir” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Diyetisyen Miray Türker Kaya, etkili zayıflama hakkında bilgi verdi.

Kaya, “Zayıflamak için basitçe söylemek gerekirse, tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekir. Bunu daha önceden de duyduğunuzu söylediğinizi duyar gibiyim. Bu yaklaşım teorikte doğru olsa da gerçek hayattaki beslenme bundan çok daha karmaşıktır” şeklinde konuştu.

Zayıflamanın, kolay görünen ancak tahmin edilen kadar kolay olmayabilen ve birçok etmene bağlı olan bir süreç olduğundan bahseden Kaya,  “Birçoğumuz kilo vermenin mümkün olan en hızlı yolunu bulmak ister. Ancak bu yöntemler genellikle uzun vadede etkili değildir. Hızlı kilo kaybına neden olan şok diyetlerin ve egzersiz rejimlerinin uzun süre işe yaraması pek olası değildir çünkü bu tür yaşam tarzı değişiklikleri sürdürülemez. Diyetinizi durdurduğunuzda, eski alışkanlıklarınıza dönmeniz ve yeniden kilo almanız ve bazı durumlarda daha da fazlasını yapmanız muhtemeldir. Sürekli belirli dönemlerde alınan sonra verilen ve tekrar alınan kilolar ise bağışıklığınızı düşürür, psikolojik ve fiziksel olarak sizi yıpratır-yaşlandırır. Sağlıklı bir yaşam tarzı ile bundan sonraki günlerinizi aylarınızı yıllarınızı kilo vermeye çalışarak geçirmek yerine uzun vadeli kilo verme stratejisini uygulayarak sağlıklı, mutlu ve hafif bir yaşama merhaba diyebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Zayıflamaya yönelik birkaç öneri de veren Kaya, bu önerileri şöyle sıraladı:

  • “Kendinize inanın

Zayıflamanın olmazsa olmazı kendinize ve değişiminize olan inancınızdır. Zayıflama süreci, sürekli iyi bir kayıpla veya motivasyonla devam eden bir süreç değildir. Belirli zamanlarda az kayıp yaşayabilir, motivasyonunuz düşebilir ya da yaşamınızdaki başka bir sorun bu süreci etkileyebilir. Bu süreçte en çok kendinize ve değişime olan inancınız sizi destekler. Kendinize ve şu anki durumunuzu değiştirmeye inancınız yoksa belirli bir yerden sonra pes edersiniz.

  • Gerçekçi Bir Zaman Aralığı Belirleyin

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek zaman alır, bu nedenle iki hafta kadar kısa bir sürede 15 kilo vermeyi planlamayın. Haftada ortalama bir kilo verecek şekilde zaman aralığı belirleyin. Zaman aralığını kesin tarih olarak belirlemeyin ve zaman aralığınızı esnek tutun. Unutmayın ki başarısız bir beslenmeyle daha çok zaman kaybedeceksiniz. Uzun vadeli bir kilo verme zaman çizelgesi bulmanın yanı sıra, kısa vadeli hedefler de belirlemelisiniz. İlk üç beş kilo gibi kısa hedefler belirleyin ve kısa hedeflerinize ulaştığınıza kendinizi kutlayın.

  • Daha sağlıklı beslenmeyi öğrenin.

Sağlıklı beslenmeyi öğrenerek beslenmenizde nerelerde sorunların ne olduğunu saptayıp buna yönelik çözümler üreterek başlayın. Sağlıklı beslenme hakkında doğru bilgi kaynaklarına ulaşın. Daha sağlıklı yiyecekler satın alın. Yemek yapmak konusuna sıkıntılarınız varsa ya da sağlıklı yemekleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız daha sağlıklı nasıl pişirileceğini öğrenin. Sağlıklı tarifler deneyerek damak tadınıza uygun sağlıklı yemek tariflerinizi oluşturun.

  • Yemeklerinizi önceden planlayın

Yemekleri önceden planlayarak, fiziksel açlıktan etkilenmeden daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Özel günler için restoranda yemek rezervasyonu yaparak ev yapımı yemekler planlayın. Taze meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi düşük kalorili atıştırmalıklar paketlemek, gün boyunca açlığı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

  • Egzersiz alışkanlığı kazanmaya çalışın

Egzersiz alışkanlığı kazanarak daha rahat zayıflayabilirsiniz. Zayıflama programınız bittikten sonra etkili bir şekilde kilo korumanızı en iyi egzersiziniz destekler. Egzersiz zayıflamanız ve kilo korunmanız dışında, kardiyovasküler hastalık, diyabet ve bazı kanserler gibi birçok sağlık riskinizi azaltır. Kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir ve ruh sağlığınızı ve ruh halinizi iyileştirir.”

Etkili bir şekilde zayıflamak için birçok madde sıralanabileceğinin altını çizen Kaya, “Ancak tek bir yöntem ya da bir alandaki değişim zayıflamanız için yeterli gelmez. Zayıflamak için daha bütüncül bir yaklaşımla beslenmeniz, psikolojik durumunuz, sağlık durumunuz, hareket durumunuz, genetiğiniz, uykunuz, iş yaşamınız ve yaşam tarzınız gibi zayıflamanızı ve kilonuzu korumanıza yönelik olarak desteklenmelidir” dedi.