YÖK & ÖSYM & YOLSUZLUK

 

AKP  Genel Başkan Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001 yılında kuruldu. Kuruluş amaçlarında en önemli vaatlerden biri de  kısaca ”3 Y” diye bilinen yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklardı.

Erdoğan’ın, 2002 seçim öncesi vaatlerinde ; “Bizim iktidarımızda bu türden acılar asla yaşanmayacak. Çünkü bankalar hortumlanmayacak, yolsuzluk yapılamayacak! Biz yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla, yani ‘3Y’ ile mücadele etmek için iktidara geliyoruz. Ayrıca alacağımız önlemlerle ekonomiyi üretken hale getirip ihracatı artıracak ve Allah’ın izniyle döviz sıkıntısını tarihe gömeceğiz. Türkiye huzur dolu müreffeh bir ülke olacak. Hatta gelişmiş ülkelerdeki refah düzeyini bile geçeceğiz…” şeklinde ifade ediyordu.

İktidarın ilk dönemlerinde Erdoğan ”3 Y” konusunda şöyle konuşuyordu ” Bugün yolsuzluk, yoksulluk yada yasaklara dair bir sıkıntı var mı? Bakınız bunlar geçmişte kaldı. İşte olay budur! artık eski karanlık Türkiye yok dikkat ederseniz.” şeklinde eski Türkiye ve yeni Türkiye’yi ifade ediyordu.

 

Sonraki yıllarda Gülen cemaatine sunulan  olanaklarla önemli kurumları, sonradan Fethullah Terör Örgütü kısaca ”FETÖ” olarak isimlendirilen ”paralel devlet yapılanması”  oluşumuna vesile olundu.

 

İşte bu yapılanma birçok devlet kurumları gibi Yükseköğretim Kurulu YÖK buna bağlı olarak öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM gibi kurumları ele geçirerek birçok skandallar ve yolsuzluklar yapıldı. 1981 yılında ÖSYM  YÖK’ün alt kuruluşu haline dönüştürüldü. Yapılan yolsuzluklar görmemezlikten gelindi.

 

Bu durum Gülen Cemaati’ni inanılmaz büyüttü. Artık öyle bir durum oluştu ki artık birçok yerde iktidarın değil cemaatin sözü geçer duruma gelmişti.

 

Bundan sonra da yapılan sınavlarda skandallar ve yolsuzluklar 15 Temmuz 2016 ”FETO” tarafından yapılan darbe girişimine kadar devam etti.

 

15 Temmuz sonrası ÖSYM’nin kozmik odası olarak bilinen kilitli odadan son 15 yılın sınav sorularının çalındığı tespit edildi. Soruların bilgisayara yerleştirilen arayüz aracılığıyla çalındığı belirlendi.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu tarafından FETÖ/PDY soruşturmalarında, son 15 yıl içerisinde değişik tarihlerde ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda yolsuzluk yapıldığı tespit edildi. İncelemeler sonucu kurumda çalışan örgüt üyeleri aracılığıyla ÖSYM’nin kozmik odası olarak bilinen, sınavların hazırlanıp, saklandığı odadaki bilgisayarlara yerleştirilen arayüz aracılığıyla soruları elde ettikleri anlaşıldı. Sistemin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü, sınav sorularının bilgisayardan silindikten sonra arayüze düştüğü ve bu sayede soruların çalındığı tespit edildi. Yapılan sınav hırsızlıklarının tamamını ortaya çıkarabilmek için harekete geçen savcılık, Bakanlar Kurulu Kararınca, ÖSYM’nin son 15 yılda yaptığı sınavların tamamının kayıtlarını isteyerek inceldi.

 

– 2010 KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı: Başsavcılık, soruların sızdırılmasına ilişkin 230 sanık hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “FETÖ/PDY kurucu, yönetici ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu zararına dolandırıcılık” suçlarından dava açtı. 31 sanık tutuklandı.

 

Son olarak 31 Temmuz tarihinde gerçekleşen sınav hakkında önemli bir iddia ortaya atılırken resmi açıklama da yapıldı. KPSS soru kitapçıkları yayımlandı ve Yediklim Yayınevi deneme kitabında yer alan sorular ile ÖSYM’nin soruları arasında birebir oranda benzerlik olduğu iddiası dikkat çekti.

 

ÖSYM kitapçığına yerleştirildiği konusu tepki topladı KPSS’de 2. FETÖ  skandalı başlığı altında yüz binlerce aday sosyal medyadan emeklerinin çalındığını da anlattı. Sınavdan 1 ay önce satışa çıkarıldığı yönünde ifadeler kullanıldı. KPSS sınav soruları için bin dolar fiyat biçildiği yönünde paylaşıldı.

Bu iddialar üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu tarafından inceleme başlatıldı. Yüksek Öğretim Kurulu da DDK ile eş zamanlı olarak inceleme başlattığını açıkladı.

KPSS’deki bazı soruların bir yayınevinin deneme sorularıyla şıklarına kadar aynı olduğu iddialarının faturası ÖSYM Başkanı Halis Aygün’e kesildi. Aygün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla gece yarısı görevden alındı.

Bu gelişmeler ışığında şunları rahatlıkla söyleyebiliriz;

1 –  AKP’nin ilk kuruluşunda kısaca ”3Y” olarak bilinen yoksuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele vaatleri AKP’yi tek başına iktidar yaptı.

2 – İktidar olduktan sonra  Fethullah Gülen Cemaati’ne  iktidarın olanakları seferber edilerek önemli kurumlara yerleşmesine ve güçlenmesine vesile olundu.

3 – Başta YÖK olmak üzere ÖSYM kurumlarında birçok skandal ve yolsuzluklarla birçok gencimizin yerleşmesine engellenerek kendi militanlarını yerleştirerek güçlerine güç kattılar.

4 –  Elde edilen güçle 15 Temmuz 2016 yılında ”FETÖ”  tarafından başarısız darbe girişimine neden oldu.

5 – Son olarak 31 Temmuz tarihinde ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavı 2. ”FETÖ” skandalı olarak nitelendirildi.

6 – Tüm bu gelişmeler ”başkanlık sistemi” yerine ”parlamenter sisteme” geçilmediği sürece skandal ve yolsuzluklar devam edileceğini gösteriyor.

7 – Skandal ve yolsuzluklardan kurtulmanın  erken veya zamanında yapılacak seçimde sandıkta kullanacağımız oylara bağlı olacağına inanıyorum…