YENİŞEHİR HALK KART PROJESİ

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir Halk Kart projesini hayata geçirdi.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Atatürk Kültür Merkezinde basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Özyiğit, Yenişehir Halk Kart projesinin tanıtımını yaparken, 1 yılda hayata geçirdikleri projeleri de anlattı.

YENİŞEHİR ÜRETEN VE ÜRETTİĞİNİ DE PAYLAŞAN BİR KENT

Özyiğit, “Sosyal belediyecilik anlayışımızla, halkımızın çıkarlarını ön planda tutarak, vatandaşlarımızın refahı ve mutluluğu için verimli ve herkese ulaşabilen projeler üretmeye devam ediyoruz. Ürettiğimiz hizmetten gelir elde ediyor, elde ettiğimiz geliri de tekrar halkımızın yararına sunuyoruz.  Bizim belediyecilik anlayışımız klasik belediyecilik anlayışının dışına çıkmaktadır. Biz, belediyeleri sadece bir alt yapı yapan bir birim olarak değil, halkın sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunan ve bu konuda sorumluluklar alan bir hizmet birimi olarak görmekteyiz” dedi.

VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDUR OLMAYACAĞI SÖZÜNÜ VERMİŞTİK

Verdikleri sözleri bir bir yerine getirdiklerine vurgu yapan Özyiğit, “Bu anlayışımızla ilçemizde ikamet eden dar gelirli hemşehrilerimize yönelik hazırladığımız Yenişehir Halk Kart uygulamasını hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.   Göreve geldiğimizde, Yenişehir’de vatandaşlarımızın hiçbir konuda mağdur olmasına izin vermeyeceğimizin sözünü vererek, daima bu sorumluluk ve görevle hareket ettik.  Hizmetlerimizde de önceliğimiz her zaman dezavantajlı gruplar oldu. Özellikle pandeminin ev ekonomisi üzerinde yarattığı kötü durumu ortadan kaldırmak için büyük bir dayanışma kampanyası başlatarak, binlerce aileye hazırladığımız gıda paketlerini ulaştırdık.   Ama biliyoruz ki ihtiyaçlar sadece temel gıda malzemeleri ile sınırlı değil. Bu nedenle daha önceden de sözünü verdiğimiz,  vatandaşlarımıza nakdi yardım sağlayacağımız Yenişehir Halk Kart uygulamasını başlatıyoruz” diye konuştu.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, her güne bir proje parolası ile yola çıktıklarını ve bunu da büyük oranda başardıklarını söyledi.

Özellikle pandemi döneminde Yenişehirlilerin yanında olduklarını ifade eden Başkan Özyiğit, “

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezimizde hazırladığımız 20 bin gıda kolisini ve 2 bin 500 adet kahvaltılık paketini Sosyal Hizmet Ekiplerimizle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza tek tek ulaştırdık. Korona virüs sürecinde işini kaybeden ve mağdur olan vatandaşlarımızı bu süreçte yalnız bırakmadık. İçerisinde 10 adet maske, 400 ml’lik yüksek alkollü kolonya ve korona virüs bilgilendirme broşürünün yer aldığı 9 bin 572 hijyen paketini vatandaşlarımıza ulaştırdık.  Aile Sağlığı Merkezleri ve semt pazarlarının girişlerinde ve kentimizin yoğun olarak kullanılan bölgelerinde stantlar kurarak,  vatandaşlarımıza maske ve dezenfektan dağıttık.

Toplamda; 261 bin 400 adet maske, 15 bin adet 50 ml’lik dezenfektanlar ve 127 bin adet eldiven dağıtımı yapıldı. 7 Mart tarihinden itibaren ilçemizde bulunan aile sağlığı merkezleri, kamu binaları, muhtarlıklar ve okullar gibi 478 kamu hizmet binasını periyodik olarak dezenfekte ediyoruz. Vatandaşlarımızın ibadetlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri amacıyla ilçemizde bulunan 39 ibadethaneyi her hafta düzenli olarak dezenfekte ediyoruz. İlçemizdeki 511 adet park, meydan ve oyun alanında ve eczane, kuaför, güzellik merkezi ve spor salonları gibi 3 bin 709 işletmede ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda 9 bin 328 haneyi dezenfekte ettik. Dezenfekte çalışmalarımızın yapıldığı diğer alanlar: Sitelerin ortak kullanım alanları, sosyal tesisler, kültür ve sanat merkezleri, pazar yerleri, ATM’ler, taksi ve taksi durakları, sokaklar, çöp konteynerleri” diye konuştu.

YENİŞEHİR HALK MASASI

Özyiğit, “Pandemi sürecinde sadece Yenişehir Halk Masasına 13 bin 795 adet gıda paketi, 9 bin 572 hijyen paketi talebi toplamda 23 bin 367 gıda ve hijyen malzemesi talebi ulaşmıştır. Bu taleplerin tamamı kısa sürede Sosyal Hizmet Ekibimiz tarafından karşılanmıştır. Sokak hayvanları için 55 adet mama desteği talebi,136 adet aşevimizden düzenli yemek talebi, 10 adet doğum günü kutlanması talebi ve 4 bin adet ekmek, ilaç, bebek bakım ürünleri, gazete vb. ihtiyaç talepleri ulaşmıştır. Bu taleplerin tamamı da karşılanmıştır.

Ayrıca Yenişehir Halk Masasına genel hizmetlerle ilgili olarak vatandaşlardan 2 bin 432 adet talep ulaşmış. Bu taleplerin de büyük bir çoğunluğu karşılanmıştır. Yenişehir Halk Masası kurulduğu 20 Eylül 2019 tarihi itibariyle vatandaşlardan toplamda 30 bin talep almıştır.  Yenişehir Kaymakamlığı bünyesinde kurulan Sosyal Vefa Destek Grubuna 15 şoför, 20 Sosyal Hizmet Ekibi personeli, 3 sağlık birimi personeli, 1 ambulans ve taleplerin yoğunluğuna göre 20 araca kadar destekte bulunduk” dedi.

0-3 YAŞ ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ

‘Her aile bir okuldur’ sloganı ile yola çıktıklarının altını çizen Özyiğit, “Marmara Üniversitesi ve Yenişehir Belediyesi arasında imzalanan protokol ile “Her Aile Bir Okuldur” sloganıyla, 0-3 yaş aile eğitimi konulu kitaplar hazırlanarak, ilk 0-3 yaş aile eğitimi uygulaması, Prof. Dr. Ozana Ural önderliğinde üniversitenin akademik kadrosu tarafından veriliyor. Bu kapsamda üç ayrı grupta 45 aileye 0-3 yaş aile eğitimleri ve sonu eğitim sertifikaları verildi.  0-3 yaş arası gelişim bozukluğu yaşayan çocuklarımızın erken tanılanması ve eğitimi amacıyla yaptığımız 0-3 Yaş Gelişimsel Değerlendirme uygulamasıyla 224 çocuğumuzun yapılan testlerinde; 188 çocuk yaşına uygun gelişim gösterirken,20 çocuk konuşma gecikmesi şüphesiyle, 1 çocuk dikkat eksiği ve hiperaktivite bozukluğu şüphesiyle alanında uzmanlara yönlendirildi. Yine yapılan testlerde; 5 çocuk hafif düzey otizm şüphesiyle, 5 çocuk orta düzey otizm şüphesiyle, 3 çocuk ağır düzey otizm şüphesiyle uzman psikiyatrına yönlendirilmiş ve şüpheler doğrultusunda tanı konulmuştur. Tanılanan çocuklardan 10 çocuğumuz aldıkları yoğun özel eğitimle akranlarına paralel gelişimi göstermekte olup, diğer çocuklarımız kurumumuzca takip edilmektedir. 11 çocuğumuzun akranlarına göre yaklaşık 24 ay önde gelişim gösterdiği tespit edilerek, ilgili çocukların velileri kurum psikologları tarafından yönlendirildi. Yenişehir Belediyesi ve Mersin Özel Akademi Anadolu Lisesi iş birliğinde ortaokul mezun öğrencilerine yönelik 1086 öğrencinin katıldığı ücretsiz; LGS ve lise mezun 2 bin 46 öğrencinin katıldığı ücretsiz YKS sınavı yapıldı. Ayrıca 7. Sınıftan 8. Sınıfa geçen altı dersi kapsayan, kaynakları da ücretsiz olarak ilgili okul tarafından karşılanan 200 öğrenciye online 7.sınıf telafi eğitimi ve haftalık online ölçme değerlendirme eğitimleri devam etmektedir” şeklinde konuştu.

MUSTAFA BAYSAN YÜKSEKÖĞRENİM ERKEK ÖĞRENCİ YURDU

Özyiğit, Yenişehir yaşam Merkezi, Bilim Deney Merkezi, Taziye evi ve halk kütüphanesi gibi bir çok projeyi hayata geçirdiklerini ve yeni projelerle Yenişehir’in yaşam standardını yükselteceklerini söyledi.

Özyiğit, “ Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdumuzu yeni eğitim-öğretim yılında hizmete açıyoruz. 1,3 ve 4 kişilik 102 odadan oluşan ve 582 kişi kapasiteli yurdumuzda öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılayacağız. Öğrencilerimizin daha iyi eğitim alabilmeleri için yurdumuzda her türlü teknolojik imkanı sağlayacağız. 12 bin 700 metrekarelik alana kurulu Yenişehir Yaşam Merkezimizi hizmete açıyoruz. Merkezimizde 78 adet 2 odalı ve 18 adet tek odalı suit daire, hasta gözlem odaları, yarı olimpik yüzme havuzu, hobi bahçeleri ve kültür, sanat ve spor alanları yer alıyor.  Deniz manzaralı ve 10 katlı merkezimizde misafirlerimize ev konforunda hizmet vereceğiz. 5 bin 200 metrekare açık ve 3 bin 750 metrekare kapalı alandan oluşan ve yapımını tamamladığımız Bilim Deney Merkezi’ni yakında hizmete açıyoruz. Merkezimizde çok amaçlı salonlar, gözlemevi, bilim müzesi, mekanik araç ve gereçler eşliğinde pratik bilim çalışmalarının yapılacağı alanlar ve bilim insanlarına ait çeşitli heykeller yer alacak. Fuat Morel Mahallemizde yapacağımız 120 çocuk kapasiteli gündüz bakımevi için ilk kazmayı vurduk. Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik-LEED Sertifikalı olarak yapacağımız gündüz bakımevi bin 150 metrekarelik kapalı alandan oluşacak. Çocuk başına 9,5 metrekarelik kapalı alan ve 25 metrekarelik yeşil alan düşecek gündüz bakımevini çocuklarımıza korunaklı dış mekan sağlanması amacıyla orta avlu etrafında tasarladık. Taziye Evleri ve Mahalle Kütüphaneleri Projemize, Eğriçam Mahallesinde başlıyoruz. Mimari projesi tamamlanan ve bin 300 metrekarelik alana kurulacak komplekste 2 taziye salonu, kütüphane ve çalışma atölyeleri yer alacak” dedi.