Yaprak kıvırcıklık hastalığı

Tarım Teknikeri ve tarım uzmanı Özlem Tek, yaprak kıvırcıklık hastalığına dikkat edilmesi gerektiğin söyledi.

FATMA NUR ÇANKAYA

Tarım Teknikeri Özlem Tek, “Fungal hastalık etmeni olup, şeftali ağaçlarında yaprak kıvırıcıklığı hastalığa neden olan en önemli şeftali hastalıklarından biridir” dedi.

Tek, “Hastalık etmeni şeftali ağaçlarının yaprak, çiçek ve meyvelerinde zarar oluşturmaktadır. Hastalık etmenine şeftali yetiştiriciliğinin yapıldığı her yerde rastlamak mümkündür. Hastalık etmeninin başlangıç enfeksiyonları çok tahripkardır ve özellikle gözlerin şiştiği erken bahardan itibaren enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Meyve ağaçlarındaki bu dönem gözlerin ilk kabarmaya başladığı dönem ile ilk yaprakların tam olarak ortaya çıktığı süreye kadar geçen zamandır. Genç şeftali yapraklarındaki enfeksiyonlar 10-21 derece sıcaklıklarda ortaya çıkmakta, 7 derece gibi düşük sıcaklıklarda ise çok az enfeksiyonlar meydana gelebilir. Yağmur suları patojenin kış sporlarını gözlere taşımakta ve özellikle serin havalarda gelişmekte olan yapraklar, spor enfeksiyonlarına maruz kalırlar. Yaprakların genç döneminde olan enfeksiyonlar sonucu hastalık belirtileri çok belirgin olmaktadır. Yapraklar tam büyüklüğüne ulaştığında ise, enfeksiyona maruz kalan yapraklar bir derece fazla dayanıklılık gösterebilir. Sıcakların yükselmesiyle birlikte yaprak gelişimi de hızlanmakta ve patojen de artık enfeksiyonlarını başlatmıştır. Hava koşullarının uygun gitmesi ile birlikte yeni enfeksiyonlar da meydana gelebilir. Hastalık etmeni bahçelerde ortaya çıkışından itibaren kontrol altına alınmazsa, çok daha tahripkar olabilir. Hastalık etmeni badem ve kayısı ağaçlarında da zararlıdır. Fakat kayısı nispeten bu hastalığa daha dayanaklıdır. Düşük orantılı nem, çok az yağış ve ilkbaharda havaların erken ısınması, fungus için ideal olmayan koşullardır” diye konuştu.

HASTALIK ETMENİNİN BELİRTİLERİ

Tek, “Hastalık,isminden de ifade edildiği gibi etmeninkinin en yaygın belirtisi yeşil akşamlarının, yani yaprakların kıvırcıklaşmasıdır. Enfekteli yapraklar, şiddetli şekilde deforme olur ve genellikle açık yeşil ve sarıdan koyu kırmızı ya da mora kadar değişen bir renk zenginliği sergiler. Fungal etmen, yaprak kenarlarındaki meristamatik hücrelerin hızlı ve tesadüfü olarak aşırı farklı gelişmesine neden olur ve sonuçta yaprak kalınlaşır, büzüşür ve kıvırcıklaşır. Böylece enfekteli yapraklar zamanla kahverengiye döner, kıvırcıklaşır ve ağaçlardan dökülebilir. Enfekteli bir çok meyve erkenden dökülür ve bunların enfeksiyonları fark edilmeyebilir. Meyve ağaçlarında enfekteli olanlar ise, küçük bir sarı kabak gibi kıvrılmış olarak gövde uçlarında kalır. Oysa diğerleri kırmızı ile mor bir renkte olarak gelişir ve meyve yüzeyinde siğilimsi bir görünüm meydana gelir” şeklinde konuştu.

KİMYASAL MÜCADELE

Tek, hastalık etmenine karşı kültürel önlemlerin fazla bir önemi olmadığına dikkat çekerken sözlerine şöyle devam etti, “Hastalık etmeni ile mücadelede ilk hastalık belirtilerini görmeyi beklemek, hastalığa karşı büyük ölçüde yenilginin işaretidir ve hemen hemen mücadeleyi kaybetmektir. Bu yüzden ağaçlarda daha gözler patlamadan 2-3 hafta önce ilk ilaçlama yapılmalıdır. Hastalığın şiddetine bağlı olarak diğer ilaçlamalara devam edilir ve çiçek dökümünü takiben bir ilaçlama daha yapılabilir. Hava koşulları hastalığın gelişimine uygun olduğu zamanlarda ise, bu ilaçlamalar takip edilebilir. Üreticilerimiz bu dönemlerde mutlaka bakırlı ilaçlama yapmaya özen gösterilmelidir.”