Yabancılara konut satışında düşüş yaşanıyor!

Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin’de de yabancıların konut alımında düşüş yaşanıyor.

GAMZE GÜLSER

Geçtiğimiz aylara oranla, Ağustos ayında konut satışlarında düşüş yaşanması dikkat çekerken, konut alımında Ruslar başı çekiyor. Rusları, İranlılar takip ediyor

Son yıllarda ülkemize gelen yabancı konukların ev sahibi olmak için konut alması ile yaşanan konut fiyatlarındaki fahiş fiyatlar, konut satışında düşüşe neden oldu.

Elde ettiğimiz verilere göre, konut satışları Ağustos ayında %1,1 azalarak, 122 bin 91 oldu. Konut satışlarında Ruslar ön plana çıktı.

TÜRKİYE’DEN EN ÇOK EV ALAN YABANCI RUSLAR OLDU

733 konutla Türkiye’de en fazla alan Ruslar, son günlerde fiyat artışlarından sonra frene basmak zorunda kaldı. Ağustos aynında yabancılara Türkiye genelinde 3 bin 58 konut satılırken, Mersin’de 248 adet konut satışı gerçekleştirildi. Bu rakamla Mersin, Antalya’nın gerisinde kaldı. Ağustos ayında Rusya vatandaşları, Türkiye’den 733 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 342 konut ile İran, 220 konut ile Irak ve 141 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

DOLANDIRICILIK ARTTI

Emlak sektörü temsilcilerinden Mehmet Ali Tümay, “İlan sitelerine girerek ev alıp satıyorlar, ucuz alacağım derken dolandırılıyorlar. Ev alırken mutlaka ruhsat sahibi olup olmadıklarına baksınlar, ‘emlakçiyim’ diyenlerin maliye kaydının olup olmadığını sorsunlar. Yoksa alışveriş etmesinler, bugünlerde çok fazla dolandırıcılık var. Alışveriş yaptığınız kişilerin kim olduğunu iyice öğrenin” dedi.

“ŞU ANDA KONUTLAR KÜÇÜLMEYE GİDİYOR”

Konutta algının değiştiğini belirten Tümay, “Yıllar önce 1+1 ev görünce garipserdik, şimdi her yer artık 1+1 oldu. Şu anda Antalya’da yapılan dairelerin yüzde 90’ı bu çizgide yapılıyor. Şu anda konutlar küçülmeye gidiyor. Her geçen gün teknoloji gelişiyor, konutların da mimari yapısı daha modern yapılıyor. Estetiğe daha bir önem verilir oldu. Bahçe düzenlemesine önem veriliyor” diye konuştu.