“Virüsü atlatan hastalarda psikiyatrik ve psikolojik hasar kalıyor”

 

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, “Korona enfeksiyonuna yakalanıp da tedavi sonrası iyileşen hastaların bir çoğunda psikiyatrik ve psikolojik hasar kalıyor. İyileşen hastalar ne kadar uzun süre tedavi görürlerse, yeniden normale dönmeleri o kadar uzun zaman alabiliyor” dedi.

 

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

 

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, dünya genelinde şimdiye kadar 25 milyonun üzerinde kişinin koronavirüsün neden olduğu covid-19 hastalığına yakalandığını söyledi.

Şavklı, “Açıklanan son rakamlara göre de yaklaşık 18 milyon kişi de bu hastalığı atlatarak iyileşti. Ancak burada dikkat çekilmesi gereken önemli bir nokta var: Korona enfeksiyonuna yakalanıp da tedavi sonrası iyileşen hastaların bir çoğunda psikiyatrik ve psikolojik hasar kalıyor. İyileşen hastalar ne kadar uzun süre tedavi görürlerse, yeniden normale dönmeleri o kadar uzun zaman alabiliyor” şeklinde konuştu.

“İYİLEŞME SÜRECİNDEN SONRA, PSİKOLOJİK BOYUTU MERCEK ALTINA ALINMASI GEREKEN BİR DURUM”

Tedavi sürecinde virüs değil, virüsün yol açtığı enflamasyon etkilerinin bu hasara yol açtığını dile getiren Şavklı, “Bu rahatsızlıklarla ilgili yurtdışı kaynaklı yapılan araştırmalarda iyileşen hastalarda tedavi sonrasında en çok travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları ve obsesif kompulsifbozukluk  tespit edilmiştir.Bir başka araştırmanın ortaya koyduğu bulgu da hastaneye yatırılarak tedavi altına alınan vakalarda görülen psikiyatrik etkilerin hastaneye yatırılmadan, evlerinde tedavi edilen hastalara oranla daha hafif olduğudur. Ancak aynı araştırmada enfeksiyonu geçiren hastaların, hastalığın daha hafif seyrettiği durumlarda bile sıkça anksiyete ve depresyondan etkilendiğini ortaya koyuyor. Buradan hareketle iyileşme sürecinden sonra durumun, psikolojik boyutu da özel olarak mercek altına alınması gereken bir durum olduğunu da belirtebiliriz” ifadelerini kullandı.