“VATANDAŞLARIMIZ BALIK UCUZKEN ALIP, STOKLASINLAR”

1 Kg etin 50-60 TL’leri bulduğu ortamda, balık fiyatları 10 TL’den başlıyor. Balığın sağlık açısından daha çok faydası olduğunu söyleyen Mersin Balıkçılar Derneği Başkan yardımcısı Adnan Polat,  “Vatandaşlarımız balık ucuzken alıp, stoklasınlar” dedi.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Mersin Balıkçılar Derneği Başkan yardımcısı Adnan Polat, son zamanlarda etle, balık arasında yapılan kıyaslamada, balığın kalite ve fiyat olarak kırmızı ete fark attığını söyledi.

“DOĞALLIĞINI KORUYAN TEK YİYECEK BALIKTIR”

Polat, “15 Eylül itibarı ile av mevsimi yasağımız kalkmıştır. Trol ve mırmır avcılığımız başlamıştır. Akdeniz’de şuan her türlü balığımız mevcuttur ve balıkçılar harıl harıl çalışıyorlar. Balık çeşidimiz bol. Bu yıl barbun, çupra, levrek, gümüş, istavrit, çinakok, karides, kalamar bol. Fiyatlarımız uygun. Balık mevsiminin ilk 3 ayında fiyatlar uygun haldedir. Halkımız bunu değerlendirsin. Kıyaslanamayacak kadar fiyatlar uygun.  Yazın 40-50 TL olan barbunlar, şimdi 15-20 TL arası değişiyor.  Hamsi fiyatları 10-15 arası müşteri buluyor.  Sardalye 8-10 arası alıcısını buluyor” dedi.

“HER BÜTÇEYE UYGUN BALIK VAR”

 Vatandaşların balığı az tükettiğine dikkat çeken Polat, “Her bütçeye uygun balıklarımız var.  Balık doğal vitamin deposudur. Halkımızın balık tüketmeye davet ediyoruz. Özellikle omega 3 açısından çok zengindir. Çocuklar ve yaşlılar için B 12 vitamini mevcut. Doğallığını koruyan tek yiyecek balıktır. Balık fiyatları yılbaşına doğru artış gösterecektir. Vatandaşlarımız balık ucuzken alıp, stoklasınlar. Bunu yapan müşterilerimiz var. 100 kg balık alıp, derin dondurucuda stokluyorlar. Çünkü 10 TL’lik balık biranda 40-50 TL’ye kadar çıkabiliyor. 20 TL’ye 2-2,5 kg balık alabilirsin. Etten daha ucuz ve etten daha kaliteli” diye konuştu.