Vatandaş köy tavuğuna yöneldi

Ekonomik nedenlerden dolayı beyaz et tüketimine yönelen vatandaş, köy tavuklarını, çiftlik tavuklarına tercih ediyorlar.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Köy tavuğu besiciliği yapan Hüseyin Yıldız, son yıllarda köy tavuğuna ve hindi yetiştiriciliğine büyük ilgi olduğunu söyledi.

Tavukçu Hüseyin Yıldız, köy tavuklarının satışlarının artmasının, hazır tavuk satışlarına etki edeceğini söyledi.

Yıldız, “Son yıllarda sağlıklı ve doğal besin arayışına giren tüketiciye bir alternatif sunmak amacı ile köy usulü tavuk ve hindi sayısını arttırmaya başladık.  Köy tavuğunun yumurtaları da son zamanlarda rağbet artmaya başladı. Bu artışın kış aylarında daha fazla artmasını bekliyoruz. Ülke genelinde, köyde yetişen tavuklar çok az sayıda. Sayıları çok az olduğu için herkese yetmiyor. Hazır satılan çiftlik tavukları ile köy tavukları arasındaki bir diğer fark ise, pişirmelerindeki kolaylık ve zahmet farkı. Köy tavuğu çiftlik tavuğu gibi yarım saatte değil iki saatte zor pişer, ama köy tavuğunu yiyerek daha sonra tadını özleyip, arada bir gelerek köy tavuğu alan müşterilerimiz çok. Köy tavuğu açık havada ve doğal şartlarda daha çok yem tükettikleri için besin deposu haline geliyorlar. Kırmızı et yemesi yasak olan kişiler, genelde köy tavuğu tüketiyor” şeklinde konuştu.