“Turizm A.Ş. Mersin’in kurtuluşudur”

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği, Kasım ayı toplantısında konuşan MERTİD Başkanı Hamit İzol,  MTSO’da kurmakta olduğumuz Turizm A.Ş. büyük bir yol aldı. Herkes ciddiyetle bu şirket için seferber oldu. Valimiz Sayın Ali İhsan Su ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in destekleriyle bakanlık da bu konuya sıcak bakıyor. Hepimizin ortak olduğu bu turizm A.Ş. Mersin’in kurtuluşudur” dedi.

FATMANUR ÇANKAYA

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği’nin (MERTİD), Kasım ayı toplantısı gerçekleşti

Sultaşa Otel ev sahipliğinde düzenlenen toplantının bu ayki konuğu, Vali Yardımcısı Mustafa Atsız ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Kemal Birdir oldu.

“BU İŞİN MERKEZİNDE MERTİD OLMASI MANTIKLI GELİYOR”

Vali Yardımcısı Mustafa Atsız, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, “Bu toplantıların faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü gerçekten problemlerin çözüme kavuştuğunu gördük. İzol başkanın da söylediği gibi, plajlarla ilgili Turizm İl Müdürlüğü Ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve milli emlak ile beraber bir çalışma yaptık. İşletilemeyen plajları turizme kazandırmaya çalışıyoruz. İzol başkanımla beraber bir çalışma yaptık, Mersin Ticaret Odasının da içinde olacağı bir proje geliştirdik. Siz fikir birliğini sağladıktan sonra bizde biyokratik altyapıyı hızlandırarak plajlarımızı kazandırmak istiyoruz. Bu işin merkezinde MERTİD olması mantıklı geliyor bize çünkü gerçek görevini daha iyi yapmış olur ve koordinasyon sağlamakta kolaylık olacağını düşünüyoruz. MERTİD ile biz kol kolayız, beraberiz” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK TURİZMİNİ GETİRMEK İÇİN MÜTHİŞ BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ”

Sağlık turizmi ile ilgili önemli bir yol kat ettiklerini belirten MERTİD Başkanı Hamit İzol, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer ile görüştük, Mersin’e sağlık turizmini getirmek için müthiş bir çalışma içerisindeyiz. Başka bir konu ise; komite başkanımız Murat Demir’in bir çalışması var. Turizm ile ilgisi olan herkes bir araya gelecek. En önemli konumuz ise; ‘Ören yerleri’. Ören yerlerini ortaya çıkarmak için de faaliyet göstermekteyiz” diyerek toplantının konularını belirledi.

“BİR HİKÂYEMİZ OLSUN”

İzol, “Mersin’imizin hikâyesi yok, bir hikâyemiz olsun. Dünyanın her yerinde bir hikâye var ve bu turizm için çok önemli. MTSO’da kurmakta olduğumuz Turizm A.Ş. büyük bir yol aldı. Herkes ciddiyetle bu şirket için seferber oldu. Valimiz Sayın Ali İhsan Su ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in destekleriyle bakanlık da bu konuya sıcak bakıyor. Hepimizin ortak olduğu bu turizm A.Ş. Mersin’in kurtuluşudur. Mersinin önünü açabilecek bir şirket. Erdemli Çamlığı’nı da Turizm A.Ş.’ye dahil edeceğiz. Ayrıca Vali’mizin talimatıyla plajların hepsini MERTİD’e veriyorlar” ifadelerini kullandı.

“PLAJLARIMIZI TEMİZ VE GÜZEL YÖNETELİM”

Başka bir çalışmalarının ise, Yeşilovacık’taki turizm alanını ve orada bulunan tesisleri de kurtaracak bir proje olduğundan söz eden İzol, “Bu projemizi bakanımıza da bildirdik ve üzerinde çalışıyoruz. İskele için de müracaatımızı yaptık. Belediyeden onayı aldık, özellikle yaz sezonunda iş yapan otellerimizin bu işe sahip çıkması gerekiyor. Biz MERTİD olarak alalım, onlarda sahip çıksın ve plajlarımızı temiz ve güzel yönetelim”  diye konuştu.