“Teknolojiyi bilinçli kullanmayı öğrenmek gerekir”

Uzman Psikolog Yücel Şavklı, çocukların teknoloji bağımlılığı sorunun çözülmesi için önce ailelerin kendilerini gerekli süzgeçten geçirmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Dijital Diyet” ve “Dijital Oburluk” kavramını anlattı. Şavklı, “Teknoloji hayatımızın bir parçasıdır ve bunu değiştiremeyiz. Yapmamız gereken, bunu bilinçli kullanmayı öğrenebilmektir” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Uzman Psikolog Yücel Şavklı, çocuklarda teknoloji bağımlılığı hakkında gazetemize bilgi verdi.

Teknoloji ve internetin bilinçli kullanıldığı zaman insan hayatını kolaylaştırma amacına hizmet ettiğini vurgulayan Şavklı, “Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar var. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda pek çok değişim, gelişim ve kolaylık sağlanmıştır.  Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilir. İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanmaktadır” şeklinde konuştu.

“DİJİTAL DİYET” VE “DİJİTAL OBURLUK”

Çocukların teknoloji bağımlılığı konusunda ailelere uyarılarda bulunan Şavklı, “Çocuklar birçok şeyi ebeveynlerinden model aldıkları için; önce bu konuda kendilerini bir süzgeçten geçirmeli ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdırlar. Bu bağlamda hem ebeveynler hem aileler için, literatürümüzde de henüz yeni olan bir kelimeden bahsedeceğiz; “Dijital Diyet” kavramı. Tıpkı diyet yaparken yemeği tamamen kesmediğimiz, ancak kontrollü ve bilinçli yediğimiz gibi burada da tamamen kesmek, yasaklamak gibi bir durumdan kaçınmalıyız. Çünkü teknoloji hayatımızın bir parçasıdır ve bunu değiştiremeyiz. Yapmamız gereken bunu bilinçli kullanmayı öğrenebilmektir. Bilinçli kullanamamak, dijital diyetle birlikte literatürümüze giren “Dijital Oburluk” kavramına neden olur. Dijital Oburluk ise, kişinin günlük yaşamında teknoloji araçları, internet ve sosyal medya programlarını kişisel, sosyal, eğitsel amaç ve ihtiyaçlarının dışında zaman ve de nitelik bakımından ölçüsüz kullanımı olarak tanımlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“FARKLI YAŞ VE ZAMAN ARALIKLARI BELİRTİLEBİLİYOR”

Çocukların internette günlük ne kadar vakit geçirmesi gerektiği konuşa değinen Şavklı, “Bu konuda farklı yaş ve zaman aralıkları belirtilebiliyor, ancak hepsini ortak noktası yaklaşık olarak yakın değerler olması. Bu bağlamda somut veri olarak Yeşilay’ın açıkladığı teknoloji bağımlılığı ile ilgili değerleri referans alırsak; 2 yaşından küçük çocukların internet, televizyon ya da bilgisayarla karşılaşması uygun değildir. Okul öncesi yaş grubu için günde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde internet kullanımı yeterlidir. İlköğretimin ilk 4 yılında ödev haricinde oyun ve eğlence için günlük 45 dakika zaman ayrılmalıdır. Sonraki yıllarda hafta sonu daha esnek olmakla birlikte günde 1 saat kullanım uygundur. Lise çağında da günlük 2 saat yeterlidir” diye konuştu.