Salı , 10 Aralık 2019
Tablet alışkanlığı zeka oyunları ile aşılabilir

Tablet alışkanlığı zeka oyunları ile aşılabilir

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşanan çocuklarda ders çalışma sorunu zeka oyunları ile çözülebilir.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre çocukların IQ oranlarını ve mantıklı düşünme, problem çözebilme becerilerini artıran zeka oyunları gelişiminde çok önemli bir yer kaplıyor.

Geçtiğimiz hata Mersin’de gerçekleşen ve 150 bin kişinin ziyaret ettiği Mersin Kitap Fuarında, kitap reyonları kadar zeka oyun reyonları da büyük ilgi gördü.

Çocukların zekalarını geliştirmeye yönelik olarak hazırlanan oyunların telefon ve tablet alışkanlığını azaltacak bir araç olduğunu ifade eden oyun reyonlarındaki uzmanlar “Bazı çalışmalar sadece okulda yapıldığında yetersiz kalabiliyor. Çocuklarının mevcut kapasitesini ortaya çıkarmak isteyen ve farklı becerilerini geliştirmek isteyen ebeveynler çocuklarıyla ilgilenirken akıl ve zeka oyunlarından rahatlıkla faydalanabilirler. Böylece çocuklarının hafıza, stratejik düşünme, görsel zeka, mantıksal düşünce, davranış becerilerini  geliştirecek oyunlar var” şeklinde bilgi verdiler.

Zeka oyunu oynamanın çocuklarda IQ seviyesini de artırdığını ifade ederek, “Bu şekilde de daha mantıklı ve daha isabetli kararlar alabiliyorlar. Kavrama, bilinçaltında etken tanıma ve anlama becerileri hızlanıyor. Çocuk bir anlamda kendini tanıyor. Başarmanın verdiği hazzı yaşayarak daha etkin bir yaşam sürüyor” dediler.