Spor kenti Mersin!

Mersin sporda nedense istenilen noktaya bir türlü gelemiyor. Akdeniz Oyunlarından dolayı yapılan o koca tesisler, iklimi, nüfus yoğunluğu, yetenekli sporcuları ve her branşta var olan spor kulüplerine rağmen hala birkaç branş dışında başarımız yok. Nedeni, yetersiz antrenörler mi? tesisler mi?, sporcular mı? yoksa yerel yönetimlerin yeterince sahiplenmemesi mi? Bu sorunların cevapları kişilere göre değişiyor. Ama ortak nokta, sporda yeterli kadar başarılı değiliz.

Bir zamanlar Mersin denilince, Mersin İdmanyurdu akla gelirdi, boks ve atletizm, güreş gelirdi. Herkesin unutamadığı o Çukurova Erkek basketbol takımı vardı. Statlar, salonlar tıka basa dolardı. Stat ve salon yanlarında tezgahlarda sucuk ekmek satılırdı. Kokusunu yüz metreden alırdık. Statta maça girmek için her yolu denerdik. Ya şimdi? Kocaman ve son teknoloji ile donatılmış stadımız var ama kimse gitmiyor. Keşke Tevfik Sırrı Gür Stadı yıkılmasaydı ve maçlar orada oynansaydı. Her eski stadın ordan geçsem çocukluğum gelir aklıma, sucuklu, ekmekli günler. Toprak sahada okul maçları ve amatör maçları gelir aklıma. Bir amatör maça bile bilet alınır, öyle izlenirdi. Şimdi stada bile giden yok.

BAL’da oynayan İçel İdman Yurdu, 3.Lige yükselme başarısı gösterdi. Belki İçel İdman Yurdu ile Mersinliler yeniden o heyecanı yakalar. Çukurova Kadın Basketbolda, bu sezon Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Liginde mücadele edecek. Sahipsizlikten dolayı iki yıldır farklı illerde mücadele eden Mersin İdmanyurdu Hentbol Spor Kulübü de, bu sezon yine Türkiye Erkekler Hentbol Liginde mücadele edecek takımlarımızdan. Ayrıca voleybol, hentbol ve basketbol kadınlar 2.Liginde mücadele edecek takımlarımız var. Evet var ama destek az. Artık şu takımlarımıza sahip çıkalım. Madem spor kentiyiz, o zaman yanlarında olalım. Mersin’i en iyi tanıtan, reklamını yapan bu kulüplerimiz.