PARTİLERDE AMAÇ VE HEDEF

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılması  gereken Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri YSK tarafından 36 siyasi partinin seçime katılma yeterliliğine sahip olduğunu belirledi.

Kesinleşen cumhurbaşkanı aday listesine göre, seçimde Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce olduğu açıklandı.

Bu yıl yapılacak seçimlerde, ittifak kelimesinin anlamı daha da önem kazanmaya başlandı. Bunun nedeni de seçim yasasında yapılan değişikliler oldu. Bu durumda küçük partiler büyük partilerle ittifak etmeyi zorunlu hale getirdi.

Bu zorunluluk nedeniyle yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde, ittifaklar ve partiler kendilerine amaç ve hedefler belirleyerek seçime giriyorlar. Bu amaç ve hedefleri birlikte inceleyelim.

İttifaklarla yapılan protokolde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı seçimindeki ortak adayının Recep Tayyip Erdoğan olduğu ifade edildi.

Hedefi:

“15 Temmuz darbe girişimini bir dönüm noktası olarak gören Cumhur İttifakı, bunun ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle perçinlenerek ‘milli şuur’a dönüştüğünü” vurguluyor. “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla hareket ettiğini belirten ittifak, gelecek beş yıl içinde bu sistemin başta yeni bir Anayasa yapımı olmak üzere bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesini temin etmeyi hedefliyor.

Millet İttifakı, daha önce anlaştıkları üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.

Hedefi:

Millet İttifakı güçlendirilmiş parlamenter sisteme geri dönülmesini hedefliyor. Bunun için yol haritasını ve hedeflerini belirleyen ittifak, “demokrasi ve adaletin tesis edildiği yeni bir siyaset kültürü ve yönetimi anlayışıyla farklılıkların zenginlik sayıldığı, özgür, refah ve onur içinde bir yaşam” vaat ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday çıkarmaktan vazgeçen HDP yerine Yeşil Sol Parti ile seçime katılan Emek ve Özgürlük İttifakı bir aday ismi telaffuz etmedi. Ancak ittifakı oluşturan parti liderleri. çeşitli açıklamalarıyla desteklenmesi için Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu işaret etti.

Hedefi:

Kendilerini “işçilerin, emekçilerin, yoksulların, kadınların, gençlerin, doğa ve insan hakları savunucularının dayanışması ve ittifakı” olarak tanımlayan Emek ve Özgürlük İttifakı ekonomi, yoksulluk, Kürt meselesi, temel hak ve hürriyetlerin öncelikli konuları olduğunu belirtiyor. İttifak hedefini Kürt “demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi ilkeler temelinde halkın gerçek egemenliğine dayanan bir demokrasinin inşasını sağlamak” olarak tanımlıyor.

Ata İttifakı cumhurbaşkanı adayı olarak eski Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili Sinan Oğan‘ı destekliyor.

Hedefi:

Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını belirledikleri toplantı sonrasında yayınlanan ortak metinde “Siyasi esin kaynağımız; Cumhuriyetimizin Kurucu Değerleri ve 1924 Anayasasıdır” denildi. “Geleneksel devlet anlayışı ve cumhuriyetin kurucu değerleri kapsamında yeniden parlamenter sisteme geçiş yapılmasını hedefliyor.

Daha önceki 2018 cumhurbaşkanı seçiminde CHP’nin adayı olan, seçim akşamı sonuçlar açıklamaya başlanınca ortadan kaybolan sonradan adam kazandı açıklaması yapan Muharrem İnce 4. güne kadar istenen 100 bin imzayı bulamayınca AKP’den gelen destekle imzaları tamamlayan diye iddia edilen İnce’nin;

Hedefi:

“Ne Cumhur, ne Millet, tek yol Memleket” sloganıyla duyurdu.Partisini, “Atatürkçü, Cumhuriyetçi, Demokrat” diye tanımlayan İnce; 4 ana hedeflerini, “Ekonomik kalkınma, katılımcı demokrasi, hukukun üstünlüğü ve barış ve güvenlik” olarak açıkladı.

Sosyalist Güç Birliği seçim için bir aday çıkarmadı, ancak ittifaktaki partiler CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini bildirdi.

Hedefi:

İttifak hedefini, “Yarınları sermaye çetelerinin, tarikatların, bir avuç haraminin ve emperyalizmin pençesinden kurtararak emekçilerin laik, demokratik, bağımsız cumhuriyetini kurmak” iadeleriyle tanımlamıştı.

Sonuç olarak İttifak ve partilerin amaç ve hedefleri için şunlar söylenebilir;

 

  1. Amaç, istenen sonuçtur. Hedef ise amaca varmak için uygun yöntem ve araçları belirlemek ve bunları nasıl kullanacağına karar vermektir.İttifaklar ve siyasi partiler buna göre amaç ve hedeflerini beliler.
  2. Amaç genel ve muğlaktır. Hedef ise somut ve nettir. Seçime girmek başarılı olmak amaçtır. Nerede, ne kadar milletvekili çıkaracağını belirlemek ise hedeftir.
  3. Amaç düşünce, hedef ise eylemdir. Hedefsiz eylem, amacın düşünce düzeyinde kalmasına ve gerçekleşmemesine sebep olur. Milletvekili veya Cumhurbaşkanı olmak bir amacı ifade eder. İyi bir hedef konulmazsa amaç olarak düşünce kalmaya mahkûmdur.
  4. Deneyimlerinden ders çıkarmak parti ve ittifakların amaçtır, amaçlanan ulaşması asıl hedeftir.
  5. Seçim sürecinde neyi başarmak istediğini bilen ve bu yönde ilerleyen parti ve ittifaklar, bunu bilmeyenlere göre hedeflerine daha da başarılı sonuçlar alır.
  6. Amaçta zaman sınırı söz konusu değildir. Hedefin ise zaman sınırı vardır. O hedef seçim sonucunda milletvekili veya cumhurbaşkanı seçilmesi ise hedeftir.
  7. Amaç rakamla açıklanmaz. Hedefte ise rakamlarla açıklanması kaçınılmazdır. Kaç milletvekillerini çıkarmak istediğin veya ne kadar fark atarak cumhurbaşkanı seçileceği ise hedeftir.

İttifak ve partilerin bu amaç ve hedefler doğrultusunda  ifade edilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Sonucun ne olacağı 15 Mayısta hep birlikte göreceğiz…