Pandemi sürecinde postür bozukluğundan korunmanın yolları

Fizyoterapist Hülya Akça, Koronavirüs salgını nedeniyle uzmanların ‘evde kal’ çağrılarına uyan vatandaşların, zamanının büyük kısmını evde geçirdiğini söyledi. SELDA YELİZ KÖŞ

Fizyoterapist Hülya Akça, birçok şirketin, sosyal izolasyonu sağlamak adına, çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirdiğini söyledi.

SELDA YELİZ KÖŞ

Akça, “Uzun süreli televizyon izleme, bilgisayarda ve telefonda geçirilen zamanlar hareketsizliğe, takip edilen gündemler, endişe duygu durumunda değişikliklerine neden oluyor. Evde geçirilen sürenin artması ve hareketsizlik ile birlikte hareket etme üzerine kurulmuş olan vücudumuz da bir takım tepkiler vermeye başlıyor. Fiziksel aktivitesi azalan bireylerde kas-eklem ağrıları, duruş bozuklukları, solunum kapasitesinde azalma ve yorgun hissetme gibi şikayetlerle karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Özellikle duruş bozuklukları kasların gereğinden fazla kasılmasına sebep oluyor, kaslar ve bağlar zorlanıyor, kaslardaki zayıflıklar sonucunda da ağrılar ortaya çıkıyor. Bu günlerde; postür (duruş) bozukluklarından korunmak için uzun süre aynı pozisyonda kalmamak, vücut düzgünlüğüne dikkat etmek ; hem ağrılarımızın azalmasını sağlayacak hem de karantina sonrası günlük yaşama adapte olmanıza yardımcı olacaktır” dedi.

“EGZERSİZ İLE AĞRILARINIZDAN KURTULABİLİRSİNİZ”

Akça, “Açık alanlarda ve spor salonlarında egzersiz olanağımız olmasa da her gün evde egzersiz yaparak postür bozukluklarından ve ağrılardan korunabilirsiniz. Egzersizin; kas iskelet sistemini iyileştirme, solunum kapasitesini arttırma, ağrıları azaltma, psikoloji durumu olumlu etkileme ve uyku kalitesini arttırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Ev içinde uzun süreli oturmak ve yatmaktan kaçınarak kısa süreli yürüyüşler yapabilir, evde yapacağınız basit egzersizlerle sağlıklı güzel günlere hazırlanabilirsiniz. Şimdi evlerinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz egzersizlerden bahsedelim:

-Ellerinizi belinize koyun ve başımızı öne-geri ve sağa- sola sırasıyla bükün, 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

-Başınızı bükmeden çenenizi içe ve geri doğru çekin(evet hareketi) 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

-Emekleme pozisyonunda iken (eller omuz hizasında yerde,dizler bükülü ve kalça hizasında yerde) başınızıaşağı doğru indirdiğinizde sırtınızı kambur yapın, başınızı yukarı kaldırdığınızda sırtınızı çukurlaştırın. Her pozisyonda 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

-Karnınızın altına bir yastık koyarak yüzüstü uzanın. Başınızı ve omuzlarınızı  yukarı doğru kaldırın bu pozisyonda 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

– Bacaklarınız düz bir şekilde sırtüstü uzanın, bir çarşafı ayağınızın altından geçirin ve uçlarını elinizle tutun. Dizinizi bükmeden bacağınızı düz yukarı kaldırıp 5’e kadar sayın ve gevşeyin. Diğer bacağınızda da hareketi tekrar edin.

-Dizler bükülü pozisyonda sırtüstü uzanın, ellerinizi belinizin altına koyun. Karnınızı kasarak elinizi belinizin altında sıkıştırın. Bu pozisyonda 5 sn tutun ve gevşeyin. İlerleyen zamanlarda elinizi koymadan da yapabilirsiniz.

– Dizler bükülü pozisyonda sırtüstü uzanın, ayaklar yerde ve eller vücudun yanında olacak şekilde vücut ağırlığınızı ayak tabanlarınıza ve omuzlarınıza verecek şekilde kalçanızı yukarı kaldırın, 5’e kadar sayın ve gevşeyin.

Egzersizlerinizi yaparken burnunuzdan derin nefes alıp ağzınızdan iki katı sürede vererek akciğerlerinizi havalandırın. Egzersizlerinizi düzenli yavaş ve ritmik bir şekilde yorgunluk oluşturmadan yapın. Egzersizler sırasında oluşabilecek baş dönmesi, ağrı, yorgunluk gibi durumlarda dinlenmeyi unutmayın” diye konuştu.