Pandemi sürecinde ekran kullanımı  

Pandemi sürecinde ekran kullanımı

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, pandemi sürecinde çocuklarda ve ergenlerde ekran kullanımın artması hakkında bilgi vererek çözüm önerilerini paylaştı.

 BİLGE ÇAKIR/ ÖZEL

İçinde bulunduğumuz süreçte ekran kullanımının hem yetişkinlerde, hem çocuklarda hem ergenlerde çok arttığını vurgulayan Yarım, “Bu durum aileleri endişelendirmekte. Fakat sınırlamalarda aileler çok zorlanıyor. Çocuklar internet üzerinden oynanan oyunlara bayılıyor çünkü ihtiyaç duydukları keşfetme, sosyalleşme, birey olma(karakter seçme), onaylanma, kazanma vb. birçok ihtiyacı aynı anda karşılıyor. Bununla birlikte görseller, ışık, hareketler çocukların ekran süresinde kalma zamanlarını artırıyor” şeklinde konuştu.

Ergenler için de durumun farklı olmadığını belirten Yarım, “Bu oyunlardan hem haz alıp, kazanma arzusu, adrenalin, sosyalleşme vb. bir sürü ihtiyaçlarını tablet, telefon vb. internet oyunları ile karşılıyorlar” ifadelerini kullandı.

SINIR OLUŞTURABİLMEK ÖNEMLİ

İçinde bulunduğumuz süreçte makul seviyede faydalı sayılabildiğini kaydeden Yarım, “Ama kontrol altına almak ve sınır oluşturabilmek önemli. Sınır koyarken çocuğu ihtiyaçlarını gözetmek onu anlamak gerekli yoksa bu süreç çocuğunuz ile bir savaş haline gelecektir. Çocuklar sizin ne söylediğiniz ile değil ne yaptığınız ile ilgilenir. Ebeveyn olarak bizim internet, telefon tablet kullanımımız nasıl? Televizyon sürekli açık mı, anne baba sürekli telefonda mı? Bu şekilde olan bir ailede çocuğun ekran bağımlısı olması kaçınılmazdır” diye konuştu.

“ALTERNATİF YÖNTEMLER BULMAK ETKİLİ OLACAKTIR”

Özellikle küçük yaş gruplarının (0-3yaş) ekrana maruz kalmalarından kaçınılması gerektiğinin altını çizen Yarım, “Çocuğunuza yemek yesin ya da ağlamaktan vazgeçsin diye tablet vermek ileriki dönemlerde davranış bozukluğu, göz problemleri şeklinde karşımıza çıkabilir. Özellikle ergenlerde sınır koymak daha zor olabilir. Bu konuyu onla tartışmak onu dinlemek, ihtiyaçlarını fark edip alternatif yöntemler bulmak etkili olacaktır. Örneğin çocuğunuz kazanma arzusu gidermek için ailecek oynayacağınız monopoli,  hem çocuğunuzun ihtiyacını karşılayacak hem ilişkinizi güçlendirecektir.

Güvenli bağlanmış çocuklarda sınır koyma süreci daha sağlıklı geçiyor. Çocuğunuz önce dinlemek, duygularını anlamak, sınırları birlikte çizmek ve rutin çocuklara iyi gelecektir. İçinde bulunduğumuz sürecin geçici aranızda ki ilişkinin kalıcı olduğunu unutmayın” dedi.