Ondan… Bundan… SANAT’tan…

Yeni Güney gazetesi köşe yazarı Başak Karatepe’nin bu haftaki konuğu, ‘Rüzgargülü’ kitabı ile dikkatleri üzerine çeken Esra Algan oldu.

Yazarın kitabı ile vermek istediği mesaj ve yazarın hakkında bilinmeyenlerle ilgili sohbet eden Karatepe, Mersinlileri sana ve edebiyat alanında bir yolculuğa çıkarıyor.

“Merhaba”  Sanat ve Edebiyatsever dostlarım.

Bu hafta ki köşemizde “Rüzgargülü” kitabıyla…

Sevgili hocam Esra Algan’la güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kendisinin aynı zamanda eğitime gönül vermiş, iyi bir eğitmen olduğunu es geçmeden…

Geleceğimizin nesilleriyle çekilmiş güzel bir fotoğrafıyla başlamak istedim söyleşimize…

B. KARATEPE – Hoş geldiniz hocam.  Öncelikle gazetemizdeki köşemize… Okurlarımızın sizi tanıyabilmesi açısından bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

ESRA ALGAN KİMDİR? 

ESRA ALGAN – Hoşbuldum teşekkür ediyorum. 1983 yılında Hatay Dörtyol’da doğdum. Burada lise öğrenimimi tamamladıktan sonra Samsun OMÜ Sınıf öğretmenliğini bitirdim. 2005 yılından beri öğretmenlik yapıyorum. 2013 yılında AÖF Kamu Yönetimi bölümünü bitirdim. “Rüzgargülü” romanının yazarıyım. 15 ve 7 yaşında olmak üzere iki çocuğum var. Doğayı, çocukları ve kitapları çok seviyorum.

B.KARATEPE – Rüzgargülü kitabınızdan şiire olan ilginizi ve yatkınlığınızı da anlayabiliyorum. Şiire ve edebiyata olan ilginiz ilk olarak ne zaman başladı öğrenebilir miyim?

ESRA ALGAN – Lise yıllarımda edebiyat öğretmenim derslerde bize şiirler okurdu. Okuduğu şiirleri büyük bir hevesle ezberlerdim. Ezberledikçe şiirlerin bıraktığı izler, kaleme dökülmeye ve şiirlere olan aşkım yeşermeye başladı. Bu arada lise yıllarımda dünya edebiyatından birçok kitap okudum. Okuduğum kitaplar bende yazma dürtüsü uyandırmaya başladı. Üniversitenin ilk yıllarında yazarak mutlu olduğumu hissettim ve hayatıma anlam kattığını fark ettim. Yazmayı bir yaşam biçimi haline getirdim.

B. KARATEPE – Yazarken nelerden esinlenirsiniz ?

ESRA ALGAN – Yazmak, bir hayata tutunma eylemidir benim için. Hislerimi harekete geçiren her olay, yazmam için bir sebeptir. Kitap okumayı da çok severim belli bir birikimden sonra insan içini boşaltmak istiyor. Bunun da en iyi yolu yazmaktır.

B.KARATEPE – Örnek aldığınız yazar yada şair var mı?

ESRA ALGAN – Örnek aldığım yazar veya şair yok ama sevdiğim ve beğendiğim şair ve yazarlar var. Şiir dünyasında adını duyduğum nerdeyse bütün şairlerin kitabını okudum. Bakış açımı geliştirip kendime özgü bir tarz oluşturdum. Yazmaya yoğunlaştığım dönemler hariç her hafta en az bir kitap okumaya özen gösteririm. Yazmanın en büyük sırrı okumaktır. Yoksa kısır bir döngüde dolaşıp durur yazar.

B.KARATEPE – Rüzgargülü kitabınızdan bize bahseder misiniz?

ESRA ALGAN – Aslında bu kitabımın temellerini üniversite yıllarımda atmıştım. O dönem yazıp bir kenara bırakmıştım. Bir gün yayımlanacağını biliyordum ama o güne kadar olgunlaşmasını beklemem gerekiyordu. Günü geldi olgunlaştı ve basıldı.

Bu kitap, gerçek bir hikayenin şiirlerle özdeşleştirilerek kurgulanmış hali. Severek ayrılmanın hazin hikayesini ve aynı zamanda bir üniversite öğrencisinin ayakta durabilme mücadelesini anlatıyor. Bu kitabı yazmamdaki asıl amaç, hayata yeniden tutunabilmekti. Şunu anladım ki yaşadıkça yazacağım ve yazdıkça yaşadığımı hissedeceğim.

B. KARATEPE – Rüzgargülü kitabınızın ismi nereden geliyor ve kitabınızın hikayesini bize biraz anlatabilir anlatabilir misiniz?

ESRA ALGAN – Teoman’ın “Rüzgargülü” şarkısından geliyor. Bu şarkıyla başlayan bir aşk ve sonrasında rüzgargülüyle kendini özdeşleştiren bir kimliğin hikayesi…

Eylül, çocukluğu travmalarla dolu, hayata karşı güçlü durmaya çalışan aslında duygusal anlamda çok zayıf ve iç dünyası çok derin bir genç kız. Aynı zamanda asi, özgür ruhlu ve inatçı bir yapısı var. Aşkla tanıştığı sıralarda, tam da sevmeyi öğrenip sevilmeyi kabullendiğinde, geçmişin travmalarından kurtulup kendini zirvede bulduğu sırada kopuyor bir anda hayattan. Yaşamla ölüm arasında yaşadığı gelgitler, hayata tutunmak için anlam arayışları ve içsel sorgulayışlarla çıkmazı yaşıyor. Ölümün elinin altında olduğunu ve önemli olanın yaşayabilmek olduğunu çok iyi biliyor. Ne yaşarsa yaşasın, insanın bir şekilde hayata tutunabildiğinin ve hayatın bize sunduğu seçeneklerden ibaret olmadığının farkına varıyor.

B.KARATEPE – Bu hikayeyi kitaplaştırma fikri nasıl oluştu?

ESRA ALGAN – Tüm bu yaşanılanlar hafızalardan silinip gidecek kadar basit değildi. Geçmişe olan bir borcum vardı ve ruhum ancak bu şekilde huzura kavuşacaktı. Kitapta kimi hayatlara ibret, kimine örnek kimine de ders olacak birçok olay var. Dilerim birilerinin hayatına ışık olur bu kitap. Bu kitapla ilgili en büyük projelerimden biri de üniversite öğrencilerine söyleşi düzenlemek. Bir nebze olsun geleceğin emanetçilerinin hayatlarına dokunabilmek. Bu hayalimi de yakın bir tarihte gerçekleştirmeyi planlıyorum. Kitabımın bir film olması da en büyük hayallerimden biri.

B.KARATEPE – “Rüzgargülü” kitabınızla okurlara hangi mesajı vermeyi amaçlıyorsunuz?

ESRA ALGAN – Cesaret, hayatın biçtiği rol ne olursa olsun kendi kararlarını verebilmek ve sorumluluğunu üstlenmektir. Hayat, kararlarını sen verdiğin sürece senindir. Her zaman bir seçenek daha vardır, bunu sadece sen bilebilirsin. Umudun tükenmeden bu hayattaki görevin bitmez. Bazen kendine gelmek için kendinden gitmek gerekir. Ölüme direnmek yaşama meydan okumaktır.

 B.KARATEPE –Bir okur olarak bakacak olursak kitabınıza nasıl bir yorum yapardınız?

ESRA ALGAN – Şiirsel bir dil ve içsel yolculuğun yoğun olduğu bir kitap. Karmaşık bir kurgu ağının içine çektiği gizem dolu bir dünya. Hayata tutunmanın ve kendini yeniden keşfetmenin hikayesi.

B.KARATEPE – Yapmayı planladığınız başka projeleriniz ve çalışmalarınız var mı?

ESRA ALGAN – Basılmaya hazır bir şiir kitabım var. Zamanı gelince basılacak olan. Bir çocuk romanım var, şu anda çizim aşamasında. Yazmakta olduğum bir roman, bir şiir kitabı, denemeler ve hikaye kitabım var.

B.KARATEPE – Gençlerimize kendilerini geliştirebilmeleri açısından ne önerirsiniz?

ESRA ALGAN – Kendini geliştirmenin en önemli adımı okumaktır. Neyi nasıl okuduğun da çok önemlidir. Yazmak bir yetenektir, bunu keşfetmenin tek yolu yazmaktır. Eğer yeteneği varsa kalemi elinden bırakmamalı, yetenek yoksa rahatlamak ve içini boşaltmak için yazmalı insan.

B.KARATEPE – Size üç kelime söylesem… Bana kendiniz için ne ifade ettiğini söyler misiniz?

Edebiyat…

ESRA ALGAN – Hayatı anlama sanatı

B.KARATEPE – Şiir…

ESRA ALGAN – Hislerin kelimelerde ruha kavuşması

B. KARATEPE – Yaşam…

ESRA ALGAN – Bize verilen rolü en iyi şekilde tamamlama süresi…

B.KARATEPE – Esra hocam beni kırmayıp, bana eşlik ettiğiniz ve gazetede ki köşemize renk kattığınız için çok teşekkür ediyorum. Sizden son bir ricam olacak… “Rüzgargülü” kitabınızdan bir şiirinizi bizimle paylaşır mısınız? Söyleşiyi sizin dizelerinizle bitirelim.

ESRA ALGAN – Aynı rüzgarın döndürdüğü

Rüzgargülüyüz hepimiz

Başka yönlere savrulan

Birbirine eş. Birbirine sırdaş olamayan…

Ben teşekkür ediyorum gazetenizde bana ve Rüzgargülü’ne yer verdiğiniz için…

 Çarşamba günü saat. 10:00’da Mersin Kent Radyo’da…

Sevgili yazarımız Esra Algan hocamla telefonda canlı bağlantıya geçerek, keyifli bir söyleşi gerçekleştireceğiz.

Sanat ve edebiyat sever dostlarımız bu söyleşimizde bize eşlik ederlerse çok mutlu oluruz.

Daima SANAT ve EDEBİYAT ile kalmanız temennisiyle…

Daha çok okuyup, araştıran, bilgili ve kültürlü nesillere…

Sevgilerimle…

Başak KARATEPE

***

İnstagram sayfamız üzerinden Sanatçı ve edebiyatçı dostlarımızla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

@ondan.bundan.sanattan