Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ettiler

Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati’nin eşi Özlem Nebati ile Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın eşi Yıldız Pehlivan, Mersin Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ettiler.

HABER MERKEZİ

Atölyeleri gezerek bilgi alan Nebati ve Pehlivan, usta öğreticiler ve kursiyerlerle bir araya gelerek, sohbet ettiler.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, ülke geneli toplam 30 tane Olgunlaşma Enstitüsü ve 1000 tane halk eğitimi merkezi bulunurken, Mersin’de de 1 Olgunlaşma Enstitüsü ve 14 Halk Eğitimi Merkezi, her yaştan vatandaşlara açtığı kurslarla hizmet veriyor.

Yapılan açıklamada, “Olgunlaşma enstitüleri, kültürel değerlerimizi özellikle geleneksel sanatlarımızı ve giyim kültürümüzü araştıran, asıllarını koruyarak yeni ürünler hazırlayan, arşivleyen ve gelecek kuşaklara aktaran, bunların ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtılmasını sağlayan, teknolojik gelişmelere paralel olarak sektörde yer alacak nitelikli elemanlar yetiştiren, eğitim ve öğretimin yanı sıra araştırma, tasarım, üretim, tanıtım ve pazarlama süreçlerinin tümünü gerçekleştiren hayat boyu öğrenme kurumlarıdır. 2011 yılında faaliyetlerine başlayan Mersin Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde 13 atölye bulunmaktadır” denildi.