Okul öncesi eğitimin önemi!

Anasınıfı öğretmeni Nur Yaman, okul öncesi eğitimin çocuk gelişimi için çok önemli olduğunu söyledi.

FAHRİ FIRAT

Yaman, okul öncesi eğitimin amacının, çocukların bedensel, zihinsel, duygusal gelişimini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını, onların ilköğretime hazırlanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Anasınıfı öğretmeni Nur Yaman, “ Okul öncesi eğitimin önemi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz” dedi.

Okul öncesi eğitim, sosyal gelişimden akademik gelişimine kadar etkiliyor. Okul öncesi eğitimle ilgili bilgiler veren Yaman, “Okul öncesi eğitimin çocuğun gelişimi üzerinde bilişsel, sosyal, fiziksel ve dilsel olmak üzere pek çok yönden katkıları oluyor. 36 ayın okul öncesi eğitime başlamak için uygun bir dönem olurken, okul öncesi eğitimin bilişsel gelişimden, sosyal gelişime kadar çocuğun gelişiminde olumlu etkiler oluşturuyor. Ayrıca okul öncesi eğitim alan çocukların, gelecekteki akademik başarısının daha yüksek olması kaçınılmaz” diye konuştu.

“FİZİKSEL OLARAK GÜÇ KAZANIYORLAR

Yaman, “Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların ilerde fiziksel olarak akranlarına göre daha güçlü oldukları görülmektedir. Okul gibi ortamlar bu açıdan çok önemli bir işleve sahiptirler ve çocuklar okula başladıklarında sık hastalanmakla birlikte bu hastalıklara karşı da direnç kazanmaktadırlar” şeklinde konuştu.