NORMALLEŞİYORUZ

Siz başlığa bakıp da, bir Mersinli olarak her zaman yaptığınız gibi rehavete kapılmayınız. Sağlık Bakanlığı’mızın hazırladığı haritada hâlâ turuncu renktesiniz, yani Mersin riskli iller arasında bulunuyor ve  14. sıraya yerleşmiş durumda…

 

***

 

Benim üzüldüğüm en başarılı il iken nasıl bu duruma düştüğümüzdür. Evet, 1 Mart tarihinden itibaren Türkiye genelinde kısıtlamalarla ilgili normalleşmeden söz edilirken, bizim hâlâ riskli iller arasında olduğumuz ifade ediliyor.

 

***

 

Bu arada memleketim Adana’da riskli iller arasında bulunuyor. Rehavete kapılmanın sonuçları bunlar. Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi ve Sağlık Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Yeşim Taşova, pandemiden ancak en erken 2022 yılında kurtulabileceğimizi ifade ediyor ve rehavete kapılmamamız gerektiğini hatırlatıyor.

 

***

 

Yine bu arada beni en çok tedirgin eden maskelerin merdiven altı üretimi idi, sevindirici olan ise geçte olsa bunların imha edilecek olmasıydı.

 

***

 

Benim aylar önce bilinçli olarak karantina kurallarını ihlal edenlerle ilgili hapis cezası önerimin, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de dile getirilmesi aklın yolu birdir atasözümüzü hatırlattı. Sonuç olarak güzel günler göreceğimize olan inancımı koruyorum ve kalın sağlıcakla diyorum.