Nefes darlığı ve kuru öksürüğüne dikkat!

Solunum Derneği TÜSAD, halk arasında “akciğer sertleşmesi” olarak bilinen İPF (İdiyopatik Pulmoner Fibrozis) konusunda önemli hatırlatmalar yaptı.

FAHRİ FIRAT

İPF’de erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çeken TÜSAD DPAH-PVH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Funda Coşkun, ilerleyici bir nefes darlığı ve kuru öksürük gibi belirtiler varsa, Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurulması gerektiğini vurguladı. Dünyada binlerce insanı etkileyen ve hakkındaki bilimsel araştırmalar halen süren İdiyopatik Pulmoner Fibrozis hastalığına dikkat çekmek amacıyla ilan edilen İdiyopatik Pulmoner Fibrozis Farkındalık Ayı kapsamında bir açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), “akciğer sertleşmesi” olarak de bilinen İdiyopatik Pulmoner Fibrozis konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Nedeni genelde bilinmeyen İPF’nin sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılabildiğine dikkat çeken TÜSAD DPAH-PVH Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Funda Coşkun; İdiyopatik Pulmoner Fibrozis’ın ayırıcı tanıları arasında ilerleyici nefes darlığı ve kuru öksürük var. Bu belirtileri olan hastalarımızın vakit geçirmeden göğüs hastalıkları uzmanlarına başvurmalarını öneriyoruz” uyarısını yaptı.

Yaptığı açıklamada toplumda tanı alamayan çok sayıda İPF hastası bulunduğuna dikkat çeken Coşkun, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi: “Akciğer duvarlarının kalınlaşmasına neden olan ve akciğerlerin kana oksijen aktarma kabiliyetini etkileyen fibröz bağ dokularının birikmesiyle ortaya çıkan İdiyopatik Pulmoner Fibrozis’in nedenleri çok iyi bilinmiyor. İPF’nin otoimmün hastalıklardan diğer interstisyel akciğer hastalıklarına kadar diğer durumların neden olduğu hastalıklarla da ilişkisi olduğu biliniyor.  Hastalığın en önemli belirtileri ise nefes darlığı ve kuru öksürük.”