MUTSUZ GEÇEN BİR BAYRAM

Buruk başlayan bir yıl, buruk yaşadığımız bir Ramazan ayı ve buruk geçirdiğimiz bir bayram. Özlediklerimizden, sevdiklerimizden uzakta, sarılamadan, evde kaldığımız, tek başımıza olduğumuz,  bir bayram.

 

***

Bu yıl tüm alıştıklarımız, tüm hayatımız değişti. Aynı, değişen bayramlar gibi. Alışık olmadığımız, büyüklerin ellerini öpemediğimiz, çocuklara şeker veremediğimiz, bir bayram yaşadık. Mutsuz ve huzursuz. Ama dualı. Sağlık için, gelecek için, sevdiklerimiz için, alıştığımız bayramlar için, açıldı eller ve edildi dualar…

 

Bu sene, çok buruk geçti bayram. Dayanacağız. Razı olacağız. Daha güzel bayramlar için, geleceğimiz için. Sevdiklerimizin sağlığı ve birlikteliklerimiz için.

 

Arefe gününden başlayan bir temizlik, yemek, tatlı ve alışveriş telaşı olmadan, sıradan, neşesiz, birliktesiz, Bayram tadında olmayan, karantina günü gibi bir bayram yaşadık.

 

Gönüller tekti. Sevdiklerimiz, telefonun diğer ucundaydı. Görüntülü. Ya görüntülerde olmayanlar, mezarda olanlar. Bu sene yanımızda olmayanlar. Mezar ziyaretlerine gidemediklerimiz, başlarında dua edemediklerimiz… Ya anneciğim!.. Şükür edelim ki, yanlarında olmadıklarımız, karşımızda idiler.

 

Bu yıl, sahalarda kutlayamadığımız Milli Bayramlarımızı da, çok ayrı kutladık. Hep birlik olduk, tek yürek, tek ağız olduk. Milli duygular ile gözyaşları içinde söyledik marşlarımızı. Dalgalandırdık şanlı bayrağımızı. Anladık ki, gönüller bir, birlik ve beraberlik tek olunca, her yaşanan farklılıkların üstesinden gelecek güçteyiz.

 

Dünyamız güzel, ülkemiz güzel olsun. Sağlık ve yaşantımız normal olsun. Olsun ki, biz alıştıklarımıza şükürle kavuşalım. Değerlerini bilelim. Çünkü, yaşadıklarımızdan oldukça ders çıkardık. Özledik, özlendik. Uzak kaldık tüm sevdiklerimizden, sevenlerimizden.

 

Yaşanası gelecek için, alıştığımız, özlediğimiz, beklediğimiz Milli ve Dini Bayramlarımız için,  maskelerimizi taktık, sosyal mesafeye dikkat ettik, sarılmadık, öpüşmedik. Biraz daha dişimizi sıktık, uzak olmayı kabullendik. Tek kalmaya, izole kalmaya, devam ettik, etmek zorundayız da…

 

***

Eski bayramlar özlendi, buruk bir bayram yaşandı. Ne çikolatanın tadı tattı, ne kolonyanın kokusu limondu. Kahveler tek ve sohbetsiz içildi. Nerede idi o eski bayramlar, nerede idi o eski bayram gibi bayramlar?

 

Sevgiyle Kalın…