MOTORİN VE BENZİNE 33 KURUŞLUK ZAM BEKLENTİSİ

Mersin Akaryakıtçılar Dernek Başkanı (MADER) Aziz Akgül, bugün motorin ve benzine 33 kuruşluk zam beklentisi olduğunu söyledi.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Akgül, “Motorin ve Benzin fiyatlarındaki dalgalamalar devam edecek. Şuanda çıkışlı, inişli bir süreç var.  OPEC ülkelerinin aldığı önlemler, üretimde kısıtlama politikalarının işe yaradığını görüyoruz” dedi.

TL, DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAYBEDİNCE ZAMLAR KAÇINILMAZ OLUYOR

Akgül, petrol fiyatlarının 40 dolar seviyesinde seyir etmesi durumunda, büyük dalgalanmaların olmayacağını belirtti.

Akgül, “10 ile 20 kuruş aralığında inişler, çıkışlar olma ihtimalleri göz ardı edilemez. Petrol fiyatlarının ülkemizde hesaplama biçimi dolar ve brent endeksine bağlı. Bu endekslerin artması veya düşmesi etkili oluyor. Ayrıca Türk lirasının, Dolar karşısında değer kaybetmesi durumunda, zamlar kaçınılmaz oluyor yada petrol fiyatlarındaki artışlar,  zamların olmasını kaçınılmaz kılıyor” diye konuştu.

 EPDK’NIN FİYATLARA MÜDAHALESİ

EPDK’nın fiyatlara müdahalesi ile ilgili soruya çarpıcı açıklamalarda bulunan MADER Başkanı Akgül, “Evet EPDK son günlerde fiyatlara müdahale etmesi ve bayilerin kar marjına dokunması, kabul edilemez bir durumdur. Enerji piyasasındaki tavan fiyat uygulamasının gerekliliğinde söz etmesi de aynı yöndedir. Oysa EPDK, fiyatların maliyetinin dibinde olmasının nedenlerinin ana nedeni, vergi kaçağında kaynaklı olduğunu görmemezlikten gelmektedir” şeklinde konuştu.

Mersin Akaryakıtçılar Dernek Başkanı (MADER) Aziz Akgül, “ÖTV ve KDV ile birlikte, %100 e varan verginin, bazı yollarda suistimal edildiği bilinmeli ve bu oyuncularla mücadele etmesi kaçınılmazdır” dedi.

Akgül, “Sektörün inisiyatiflerine bu süreçten rahatsız olduğumuzu ve bu soruna müdahil olacağımızı belirtmek istiyorum. Mersin Akaryakıtçılar Derneği olarak bu konularda her platformda sorunun takipçisi olacağız.  MADER ve TOBB  nezdinde, komitelerimizle işbirliği içinde olacağız. Devletimizin bu vergi kaybının bir an önce önlenmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

 FİYAT DALGALANMALARINA SURİYE VE LİBYA ETKİSİ

Yaşanan süreçte Suriye ve Libya sorununun fiyat dalgalanmalarda etkili olduğunu söyleyemeyeceklerini ifade eden Akgül, “Pandemi sürecinde etkili olanlar, Rusya Suudi Arabistan ve ABD olmuştur. Motorin ve Benzin fiyatlarındaki dalgalamalar devam edecek. Çıkışlı, inişli bir süreç var.  OPEC ülkelerinin aldığı önlemler, üretimde kısıtlama politikalarının işe yaradığını görüyoruz.

Petrol fiyatlarının 40 dolar seviyesinde seyir etmesi durumunda, büyük dalgalanmalar olmaz.10 ile 20 kuruş aralığında inişler çıkışlar olma ihtimalleri göz ardı edilemez” şeklinde konuştu.