“Mersin açıklarındaki tüm gemilerden sintine alımına talibiz”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in denizini korumak adına gemilerden oluşan atıkların toplanması işlemine talip olduklarını belirterek, denetimler yapıldığını ancak kesilen cezaların caydırıcı olmadığını söyledi.

 

HABER MERKEZİ

 

Seçer, “Biz denizlerimizin kirletilmemesi için her türlü denetimi yapacağız, her türlü tedbiri alacağız. Denetimlerden ve atık toplamadan gelen bu parayı istemiyoruz, yani bunun bin katı daha para gelse benim denizim elden gittikten sonra bu paranın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisinin Eylül ayı olağan toplantı döneminin ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı.

Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen toplantıda, komisyonlara havale edilen 15 madde görüşüldü. Başkan Seçer, toplantının açılışında meclis üyelerini sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda uyardı. Seçer, Mersin denizinin kirletilmesinin önüne geçmesi için kamuoyu oluşturulması gerektiğini ifade ederken, atık toplama işi için 2023 yılına kadar lisans alan MIP firmasının bu işi yapacak gemiyi bile yakın tarihte aldığını söyledi. Seçer, “Bu konu çok önemli. Bir kamuoyu oluşturmamız gerekiyor. Benim bildiğim MIP yakın tarihe kadar açıklarda geçiş yapan gemilerden, Mersin Limanı’na açıklarda demir atıp yük boşaltmak için bekleyen gemilerin dışında gemilerden sintine alamıyordu. Biz tamamına talibiz. Anamur’dan Adana sınırı deniz sınırımıza kadar, Antalya sınırımıza kadar buraları kontrol altına almak istiyoruz. Biz sizlerin desteğiyle şube müdürlüğü kurduk, sahillerimizin kirlenme probleminden dolayı. Sadece deniz kirliliği değil, deniz kirliliğinin sahile vurması ile sahilde oluşturulan kirlilikler de bizim mücadele kapsamımız içerisinde. Biz şubat ayında Akdeniz’e kıyısı olan Antalya, Adana, Hatay ve Mersin olmak üzere ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ortaklığında Temiz Akdeniz Projesi Protokolü imzaladık. Tamamen bölgemizdeki, Akdeniz çanağındaki bu kirlilikle ilgili bir durum” diye konuştu.

“BİZ DENETİMİ 2.5 MİLYON DOLARLIK HELİKOPTERLE DEĞİL 300 BİN LİRALIK DRONE İLE YAPABİLİYORUZ”

Daha önce denetimlerin helikopterle yapıldığını hatırlatan MHP Meclis Üyesi Mehmet Topkara’ya cevap veren Seçer, daha ucuz yöntemlerle denetimleri sürdürdüklerini ifade etti. Seçer, “Daha önce helikopterle denetim yapılıyordu. Biz o helikopteri kiraya çıkardık, müşterisi çıkarsa hemen satabiliriz. Biz onunla sahil taraması yapmıyoruz. Çünkü denetimle sorumlu olduğumuz koordinatlarımız da belli bizim. Denetimleri 2.5 milyon dolarlık helikopterle yapmıyoruz ama 300 bin liralık drone ile yapabiliyoruz. ‘Sahil taramalarını madem helikopterle yapıyorduk şimdi bu işi yapmıyor muyuz?’ diye bir soru aklınıza gelmesin. Daha ucuza yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“17 AYDA TOPLAM 39 MİLYON 966 BİN TL CEZA KESMİŞİZ”

Gerçekleştirilen denetimler sonucu kesilen cezaların bile kirliliğin önüne geçme konusunda caydırıcı olmadığını kaydeden Seçer, “Mehmet Topkara Bey daha önceki dönemde başlatılan denetim çalışmalarından dolayı, ‘can yakıcı cezalar ve yaptırımlar kirlenmede caydırıcı oldu’ dedi. Allah’tan caydırıcı olmuş. Bizim koordinatlarımız çok yetersiz. Biz müracaat ettik, ‘Bunu genişletin’ diye. Sadece denetimli ceza kesme işlemini biz yapmıyoruz, Sahil Güvenlik de yapıyor. Çok dar bir koridorda biz bunu yapıyoruz. 2019’da yönetime gelmişiz. 14 gemide 25 milyon 418 bin TL ceza kesmişiz. Bu yıl içerisinde ağustos ayı sonu itibariyle 7 gemiye 14 milyon 547 bin TL ceza kesmişiz. Toplamda 17 ayda 39 milyon 966 bin TL ceza kesmişiz. Bunlar ceza, yaptırım. Hala kirletiyorlar. Onun için bunu söyledim. Ne kadar ağır tedbir alsan da hala kirletiyorlar. Cezayı kirletenden kesiyoruz. Gemi belli, orada kirleten belli” şeklinde konuştu.

MIP’nin lisansının 2023 yılına kadar geçerli olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “5216 Sayılı Kanunda çok açık hüküm var. Diyor ki, bu deniz araçlarından atıkların alınması ve yönetilmesi işi Büyükşehirlere verilmiştir, yetki bizde. Şu anda MIP yapıyor bunu. MESBAŞ yapıyor, serbest bölge, ATAŞ, Petrol Ofisi yapıyor. Bunlar da bu platform ve şamandıralardaki firmalara da hizmet veriyor” diye konuştu.

“Tesisimizi kurdurup bir an önce işlemleri başlatmak istiyoruz”

Mersin Limanı’na bir yıl içinde gelen 5 bin gemiden ancak 3 bininden sintine alınabildiğini ifade eden Başkan Seçer, yetkinin Büyükşehire verilmesi ile birlikte tamamını disiplin altına almak istediklerini yineledi. Seçer, “Bu yetkilerin Mersin Büyükşehir Belediyesi eline bakanlık tarafından verilmesi, farklı kurumlara verilmemesi konusunda 2023 önemli. Mersin Limanı’na yılda 5 bin gemi geliyor. Ancak bunun 3 bininin atıkları alınabiliyor. Biz tamamını disiplin altına alalım diye bunları söyledim. MIP bir yer vermedi. Başka bir yerden temin ettik. Bakanlık da bu işte bize yardımcı olacağını, hızlandıracağını söyledi. Gerekli işlemler bittikten sonra hemen tesisimizi kurup ihaleye çıkacağız. Tesisimizi kurdurup bir an önce işlemleri başlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“2014’TEN BU YANA KESİLEN 50 MİLYON CEZANIN 40 MİLYONU BİZİM DÖNEMİMİZDE KESİLMİŞ”

Seçer, deniz denetimlerinde kesilen ceza oranlarının yeni dönemde arttığını belirterek, kesilen ceza rakamlarını meclis üyeleri ile paylaştı. Başkan Seçer, “Büyükşehir Yasası ile beraber, Mersin Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında 1.7 milyon lira ceza kesiyor gemilere. 2015 yılında 1.7 yine. 2016 yılında 1.5 milyon, küsuratları var. 2017 yılında 1.3 milyon. 2018 yılında biraz artmış, 3.9 milyon. Toplamda 5 yıllık süre içerisinde yaklaşık 10.5 milyon lira ceza kesmiş. Yeni dönemle beraber 2019 yılında 25 milyon 489 bin lira. Şu anda içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde, ağustos ayı itibariyle de 14 milyon 547 bin lira ceza kesilmiş bulunuyor. Yani bizim toplam 2014 yılından bu yana kadar 50 milyon 500 bin lira ceza kesilmiş. Bunun 40 milyonu bizim dönemde, 1.5 yılda hatta 17 ayda. Geri kalan 5 yıllık dönemde de 10 milyon 500 bin lira kesilmiş. Biz tahsil ediyoruz, çünkü gemi kıpırdayamaz. Daha önce söylemiştim, alacağımıza da borcumuza da şahin kuşuyuz” dedi.