Medikal sektörü sesini duyurmak istiyor

 

Tıbbi malzeme, tıbbi cihaz ve beşeri ilaç ticaretini kamu ile sürdüren sektör temsilcileri yıllardır alamadıkları ödemeler sonrası yaşadıkları sıkıntıları anlatmak üzere basın toplantısı düzenledi.

HABER MERKEZİ

Toplantıda yaşanan sıkıntılar, “Sektör ölüm döşeğinde. Her taraftan firmaların çığlığı yükseliyor.

Entübe olmuş bir sektörün entübe olmuş bir hastaya çare olması mümkün değil” sözleriyle anlatıldı. Alacaklar tahsil edilemediği gibi bu alacaklardan yüzde 20 ile 60 arasında feragat edilmesinin beklenmesinin de kabul edilemez olduğu dile getirilen toplantıda, ödeme için bir takvim oluşturulması ve bu takvime uyulması beklentisi vurgulandı.

Medikal ve ilaç sektörü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) kamu alacaklarının tahsil edilememesinin oluşturduğu sorunları anlatmak adına basın toplantısı düzenledi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ın da destek verdiği toplantıya MTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve sektör temsilcisi Yasemin Taş, MTSO 26 No’lu Sağlık Hizmetleri, Medikal ve Kozmetik Meslek Komitesi Meclis Üyesi Barış Güler, Mersin Medikalciler Derneği Başkanı Ahmet Hançer ile sektör temsilcileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Başkan Kızıltan, “Günlerdir basından takip ediyoruz. Maliye ile sektör arasında bir pazarlık söz konusu. Sektörden bir feragat isteniyor. Doğal olarak sektör de uzun süredir alamadıkları, analarının ak sütü gibi helal alacaklarını tahsil etmek istiyor. Bu sorun sosyal huzuru bozmayacak şekilde çözülmeli” dedi.

Bu sorunun pandemi ile birlikte oluşmadığını, yıllar öncesine dayanan, kangrene dönüşmüş bir konu olduğunu vurgulayan Kızıltan, “Kamuoyunda sektör fahiş fiyatlarla ürün verdi şimdi parasını istiyor gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Öyle bir durum yok, çünkü Sağlık Bakanlığı ihalelerinde referans bedeller konuluyor kimse bunun üzerine çıkamıyor. İkinci önemli konu da sorunun eskilere dayanması ve pandemi sürecinde yapılan bir fırsatçılık olarak değerlendirilmemesi gerekliliği” dedi.

 “TAHSİLAT SORUNU FİRMALARI İFLAS NOKTASINA GETİRDİ”

Sektör adına basın açıklamasını gerçekleştiren MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş, sözlerine yaşanan sıkıntıları özetleyerek başladı. Vadesi geçen alacakların tahsilat sorunu nedeniyle firmaların artık iflasına sebep olacak boyuta geldiğini vurguladığı konuşmasını Taş şöyle sürdürdü:

“Aralarında şehrin köklü firmalarının da yer aldığı, yıllardır kamuya ürün ve hizmet veren, binlerce çalışana istihdam sağlayan,  üreten, vergisini düzenli ödeyen üyelerimiz var. Bunlar, Mersin ve Türkiye ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Uzun süredir alacaklarını tahsil edememelerine rağmen pandemi sürecinde halkın ve hastane yönetimlerinin sorun yaşamaması için kesintisiz ürün ve hizmet vermeye devam etmişlerdir. Tahsilatlarda kamu hastanelerinde 16 ay, üniversite hastanelerinde ise 3 yılı aşan gecikme; üyelerimizi finansal bir krizin içerisine sokmaktan öte iflasla burun buruna getirmiştir. Her platformda alacakların gecikmesinin sektörde kangren etkisi yarattığını ve ödemelerin yapılmasının üye firmalarımız için hayati önem arz ettiğini dile getirdik. Lakin çözüme dair yol alamadık.”