KRİPTO ( SANAL-DİJİTAL) PARA

Bitcoin, dünyanın en bilinir ve en kabul gören dijital parasıdır. Çünkü, kripto para borsasında işlem gören, dünyanın her tarafından kolayca ulaşılabilen, birkaç ülkede ATM’ si olan, diğer döviz çeşitlerine ve tedavülde işlem gören paraya kolayca çevrilebilen, kâr payını kolayca çekebildiğiniz, en bilinen, adı şifreli para olarak tanımlanan, sanal yani dijital paradır.

**

İnsanların ucuz maliyetlerle, zamandan tasarruf yaparak, yatırım yapmak amacı ile laptoplardan, cep telefonlarından anında ulaşılabilir, açık kaynak madenci programına dahil olmaları ilk etapta yeterli. Yani biraz finans, biraz da bilgi sistemini bilmek ile başlayan kripto paracılık, birden zengin olma hayalinde olan yatırımcıya, cazip gelmektedir.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, kanunlar ile desteklenmeyen kripto para borsacılığı, oynak yapıda olduğu için spekülatif ve medyatik tarafının yanı sıra, merkezi bir sisteme dahil olmadığından ve hiçbir ülkenin Merkez Bankası’ na bağlı olmamasından, denetlenmesinin ve düzenlenmesinin herhangi bir kurum gözetiminde olmaması ile de, her an mağduriyet yaratabilecek bir sistem olarak kabul edilmekte ve yatırımcılar bu konuda uyarılmaktadırlar. Kanunlarda, Kripto Para fiziki bir para olmadığı için para olarak kabul edilmemekte, emtia olarak kabul edilmektedir. Yine para olarak varsayılmadığından, yatırım değil değişim aracı olarak görülmektedir.

Sanal para dolandırıcıları ise, Coin altında yeni bir Kripto Para ürettiklerini ve bilinen Kripto Paralardan daha çok kazandıracağını ileri sürerek, yatırımcılarına büyük vaadlerde bulunuyor ve insanları kendilerine çekiyorlar. Fiziken ve medya üzerinden, öyle güzel ve gerçek bir reklam, tanıtım, toplantı ve seminerler yapıyorlar ki, Kripto paranın varlığına hem kendilerini, hem de tüm mağdurları inandırıyorlar. Halbuki, ortada hayali ve tedavülde olmayan bir para, Dünya borsalarında işlem göremeyen, altı bomboş bir para var. Sadece, Saadet Zincirinden ibaret bir yapı kalıyor ortaya…

 

Mağdurlarına ilk üye olmaları halinde, Network Marketing sistemine göre, referanstan, tanıtımdan, yeni üye katılımından da, pay vereceklerini söyleyerek, çabuk bir şekilde büyüme sağlıyorlar. Sonra ise, altı zaten boş olan sistem birden çöküyor ve paraları toplayan, vurgunu vuran dolandırıcılar, bir gece de sır olup, ortadan kayboluyor.

 

Kripto para dünyasına katılmak isteyen yatırımcıların en çok dikkat etmesi gereken nokta ise; yatırım yapılacak olan sanal paranın, dünyadaki sanal (kripto) para borsasında işlem yapıyor, anında diğer para birimlerine çevrilebiliyor olması ve kârlılık oranlarını istediğiniz an çekebiliyor olmanız çok önemlidir.

 

***

 

En kolay yol, bildiğiniz ve emin olduğunuz yoldur. Yeni maceralar aramak, her zaman için risktir… Sevgiyle Kalın…