KIYASI BIRAKIN, ÖZGÜR HİSSEDİN

Kimseyi yargılamamak lazım. Kimse, kimin nasıl bir ortamda çocukluk geçirdiğini bilemez.

***

Hayatta başına gelecekleri bilemeden geçer çocukluk dönemi. Çocukluk yıllarında yapılan kıyaslamalar, ön yargılardan oluşan genellemeler içten içe kırar özgüveni. Sağlam ilişkiler kuramayacak bir kişi haline getirir onu çevresi. Bu ise, çevresini yanlış algılayıp, yanlış değerlendirme sonucunu doğuracaktır.

***

Buna sadece çevre demekte yanlış olabilir. Bazen kişilerin kendisi de başkalarıyla kendini kıyaslama içerisine girebilir. Bu davranış başkaları tarafından yapıldığında kırıcı, kendi tarafından yapıldığında ise, içten içe başkalarıyla rekabete iten bir davranış olabilir.

***

Benim pek tercih edip, iyi bakabildiğim bir davranış türü değil. Dünyada insanlarla kıyas, yarış, rekabet içerisinde olup onları seyretmek yerine kendi dünyamıza anlam katabilmek, sahip olmadıklarımıza göz dikmek değil de, sahip olduklarımıza anlam katabilmek benim için daha değerlidir. Tabi ki her zaman daha iyisini daha fazlasını istemek insanın doğasında var. Sadece istekler dilekler çerçevesinde bizim olanlarında farkındalığı ile onlara değer katabilmek, insanın kendi sorumluluğunda. Hayatına, kişisel değerlerine ve sahip olduklarına ne kadar anlam katabiliyorsan o kadar özgürsündür. Başkalarına bağlı değilsindir.

***

Size dayatılmış kıyaslamaları, yorucu haline dönen rekabet savaşlarını bir kenara bırakıp, kendi dünyanıza odaklanın. Eminim kendinize kattığınız anlam ile sizin dünyanız, sizi daha özgür ve iyi hissettirecektir.