Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve Dikkat Edilecekler

 

Kişisel Veri; Kişileri diğer kişilerden ayıran tüm özellikler ile sahip oldukları tüm varlıkların, değerlerin adıdır.

KVKK, 1990’ lı yılların başlarında Avrupa ile tüm dünyaya yayılırken, ülkemizde 2008 yılında kanunlaşarak, hayatımıza girdi. Ancak sürekli uzaması ile gündeme geldi ve yoruma çok açık bir kanun olarak da, tarihe geçti.

2018 yılı bilançosunun aktif toplamı 25 milyonu geçenler veya 50 işçi ve üzeri istihdamda bulunan  işyerlerinin kapsam tarihi, 30 Eylül son gün. Diğer firmalar 31 Mart 2021 tarihine kadar kapsam dahilinde iken, Kamu’ nun kanuna entegresi 2021 yılı sonu olacak.

Şirketlerin tabi olacağı bu kanunda muhataplar; çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler ve ziyaretçiler olacak. Tabi şirketler bu kanun gereği, bahsedilen muhataplarına karşı kendilerini koruma altına alacaklar. Kişilerin hangi şahsi bilgilerini, ne için topladıkları, ne kadar süre saklayacakları, nasıl korudukları, kimlerin erişeceği, kimler ile paylaşılacağı gibi birçok taahhüdü, çalışma altına alacaklar. Aynı zamanda muhataplardan, bu bilgiler için Açık Rıza Beyanı ve kişileri aydınlatan Aydınlatma Metinleri de, almak zorundalar. Kişisel verilerin uhtelerinde korunduğunu da, ayriyeten ilan ile taahhüt etmek zorundalar. Tüm karşılıklı rıza ile hazırlanan bu çalışmalar, netice olarak Verbis sisteminden Kuruma aktarılmak sureti ile işlem sonuçlanacak.

Uzmanların ve benim fikrim bu sefer KVKK’ nın uzamayacağı yönünde. TV ve Radyo’ larda dönen Kamu Spotu reklamlarında, şahısların hakları anlatılmakta ve şahıslar aydınlatılmakta.

Çalışması zor bir süreç ve karşılıklı rızalar, anlatımlar ile zaman alacak bir kanun. Muhatap işverenlerin 3 ayda bir önlerine gelen ve artık sıkıntılı, sancılı bir sürece dönen bu kanunda, galiba sona gelindi. Akla zarar cezaların konuşulduğu ve bugüne kadar örneklerinin kesildiği cezalar ile işverenler zor durumda kalabilirler.

İşverensiniz ve ortada bir kanun var. Şeriatın kestiği parmak acımadan, işveren olmanın gereklerini vaktinde yerine getirerek, uzmanlardan yardım alarak, cezalara maruz kalınmaması ve sıkıntı yaşanmaması adına, konunun ciddiye alınması önemlidir. Çalışmalar şirket nezdinde ve çalışanları ile yapılmışsa, uzmanlar tarafından doğruluğu denetletilmelidir. Düzenlenecek cezalar şirketler adına olacağından, çalışanlara bu konu için işverenlerin rücu hakları yoktur.

Kişisel Verilerin Korunduğu ve Saklandığı günler dileği ile…

Sevgiyle Kalın…