KARMA GERÇEKLER

Pişmanlık duymadan sevmek lazım. Kırıp, kırılmadan. Şu anın değerini bilerek. Aksine birbirlerini kırıyorlar. Hiç dönüşünü düşünmeden. Kırdıkça kırıldıklarının farkında değiller oysa. İnsan kırıldıkça sağlamlaşırmış diyorlar, ama kırmak bir yere vardırmaz, bunu görmeli. Değerini bilerek şimdiki zamanın, illa mutsuzluğa çanak tutanlardan değil de mutlu olmak için mücadele ederek. Bu farkındalıkla ve bu sayede yapılan en basit hareket zaten sevgi ile dolu olacaktır.

***

Yine de gerçekleşen her hareket veya geçen herhangi bir konu iyi hissettirecek diye bir mecburiyet yok. Ama sadece mutsuzluğa sebep olacak mevcudiyette ki bir konuya fazla odaklanmamak gerek çünkü sonucu mutsuzluk olacak. Bu yüzden üstelemeden, daha konunun başlangıcında sonucunu öngörüp, ne kırmak ne kırılmamak lazım. Elde edilen sonuçtan çok, nasıl oldu kısmına dikkat edilmeli. Ve bazen kötü olarak görüp algıladığımız şeyde, aslında iyilik vardır bunu bilmeli.

***

Karşılıklı iletişim doğru kurulmalı, doğru anlayabilmeli. Ne demek yani? Dinlemek gerek yani. İnsanların birbirini anlaması pek kolay bir mesele değildir. Öyle ki, karşısındakini dinlemeye bile tenezzül etmeyenler var. Haliyle dinlemeden anlamak zaten imkansız…

***

Anlamak, dinlemekle başlar. Sadece kendi derdine düşüp, karşısında kimse yok gibi susmadan konuşmaya devam edenler tabi ki karşısındakini dinlemediği için anlayamaz da. Dolayısıyla iletişim kurulamaz, yanlış anlaşılmalar olur ve konular sonuca bağlanamaz.

***

Şimdinizin farkında olarak, geçmişinizin şimdinizi kontrol etmesine izin vermeyerek fakat aynı zamanda tecrübelerinizle hayatınıza yön verin. Kırıp kırılmadığınız, pişmanlık duymadığınız bir hayat dilerim.