KARAKTERLİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRİN!

Freud der ki; “Bir erkeğin erkekliği, annesinin anneliğine bağlıdır. Erkek eğer asil bir kadın tarafından büyütülmüşse, her kadına asil davranır.”

***

Bir erkeğe baktığınızda eşine verdiği değerden, kadınlara verdiği değerden, insanlara olan davranışlarından az çok anlayabilirsiniz nasıl ve nasıl biri tarafından yetiştirildiğini. Kibar davranıyorsa kibar, kaba üslupluysa kaba birileri tarafından…

***

Bazen de sözlü davranışlardan çıkar bu kabalık, ilerisine gidip fiziksel şiddet gösterirler. Ailede vardır şiddet. Kendisi de dayak yiyerek, sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalarak büyümüştür. Bu yüzden içinde iyilik olmayan insanlara diyecek bir şeyimiz yok. Desek de anlayamaz ve uygulamada sıkıntı yaşarlar. Ama yine de belirtmek gerekirse, çocuklar davranışlarını ilk olarak anne-baba örneğinden alırlar. Ailede ne görürlerse onu uygularlar. Kişilikleri bu yönde ilerler ve bundan kaçmak, bunu aşmak çok zordur. “Ağaç yaşken eğilir”di değil mi? İş işten geçmeden güzel çocuklar yetiştirmeye özen gösterin. Daha doğrusu doğru örnek olmaktır. Sonra, çok geç olur.

***

Kötü örnekler, kötü yetiştirme, kötü sözler, davranışlar; sonra cinayetleri şiddetleri getiriyor. Evleniyorlar, anlaşamayıp karşı taraf ayrılmak isteyince kabul edemeyip öldürüyorlar. Yeri geldiğinde vazgeçmek de bir karakter gerektirir.

İstediğini kaybedince sağlam durabilecek, vazgeçmeyi bilen karakterler yetiştirin.