İŞ YERİNDE SAĞLIKLI BESLENME DÜZENİ

Çalışma hayatındaki beslenme düzenlemelerinin, daha sağlıklı bir beden ve ruh sağlığı için kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Diyetisyen Miray Türker Kaya, “Böylece sağlıklı olmanın yanında, sağlıklı yaşamın verdiği hafifliğe kavuşmuş olacaksınız” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Diyetisyen Miray Türker Kaya, işyerinde sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler vererek, bu konuda önerilerde bulundu.

SAĞLIKLI YAŞAMIN VERDİĞİ HAFİFLİĞE KAVUŞMUŞACAKSINIZ

Uzun çalışma saatlerinin, çalışanları kötü beslenmeye ve öğün atlamaya ittiğini söyleyen Kaya, “Birçoğumuz için çalışma hayatında geçirdiğimiz süre, sosyal hayatımızdakinden çok daha fazla oluyor. Bu nedenledir ki çalışma hayatımızdaki beslenme düzenlemeleri daha sağlıklı bir beden ve ruh sağlığı için kaçınılmaz olacaktır. İş yerinde uygulamak için belki de birçok kez diyet planı oluşturdunuz ve bu cümleleri duyunca ‘denedim olmuyor’ gibi ifadeler kullanıyorsunuz. Ancak iş ortamınızı iyi analiz ederek gerçekçi programları uygulamaya almanız, şimdiki ve ilerideki yaşamınızda çok daha iyi alışkanlıkları beraberinde getirecek; sağlıklı olmanın yanında, sağlıklı yaşamın verdiği hafifliğe kavuşmuş olacaksınız” şeklinde konuştu.

Kaya, iş yerinde sağlıklı beslenme önerilerini şöyle sıraladı:

“1-İşte geçirdiğiniz süreyi ve iş yerinizin koşullarını iyi analiz edin.

2-İş yerinde yedikleriniz ve içtiklerinizin miktarıyla beraber not edin ve en çok tükettiğiniz gıda maddelerinin miktarına ve besin içeriklerine dikkat edin.

3-Öğünlerinizi atlamayın.

4-Sabah kahvaltısını atlamayın, iş yerinizde yiyebileceğiniz sağlıklı kahvaltılıklar hazırlayın.

5-Öğün aralarında taze meyveler, kavurulmamış badem-fındık, ceviz, süt, yoğurt gibi besinlerden yararlanın.

6-Öğle yemeğinizi atlamayın.

7-Öğle yemeğinizi dışarıdan sipariş vermek yerine evde ızgara, haşlama, fırında pişirmeyle kendi hazırladığınız tavuk, balık, et, bakliyat, sebze yemeklerinizi iş yerine götürerek tüketin.

8-Çay ve kahve tüketimini azaltın ve su tüketin. Çaya ve kahveye şeker ve krema eklemeyin.”