“HPV aşısı ücretsiz olmalıdır”

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı kapsamında “HPV ve Aşı Hakkı- HPV Aşısının Bedelinin İadesi Davaları” konulu panel düzenlendi.

HABER MERKEZİ

Panelde, ilk kez bir kanser türünün aşı sayesinde yok olacağı belirtilerek, HPV aşısının ücretsiz olması gerektiği, aşı yaptıranların ise HPV aşısı bedelinin iadesinin davası açarak, ücretsiz sağlık hakkı mücadelesi vermesi gerektiği ifade edildi.

Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Av. Çiğdem Ataş Erçolak, avukatlar, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği üyelerinin katılımıyla, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay’ın moderatörlüğünde Mersin Barosu konferans salonunda gerçekleşen seminerde; Eczacı Cem Kılınç, “Kanser faktörleri, HPV tipleri, HPV aşısının önemi, aşı hakkı, sağlık politikaları”, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Bilekdemir, “HPV aşısını kimlerin ne zaman yaptırması gerektiği, erken teşhisin önemi”, Mersin Barosu / Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Üyesi Av. Derya Demir, “HPV Aşısının Bedelinin İadesi Davaları” hakkında sunum yaptı.

 “HPV AŞISI 149 ÜLKEDE ÜCRETSİZ YAPILIYOR”

Panelin açılış konuşmasını yapan Mersin Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Çiğdem Ataş Erçolak, rahim ağzı kanserini yok eden HPV aşısının 149 ülkede ücretsiz yapıldığını belirterek, “Baromuz tam bir yıl önce kamuoyu farkındalık çalışması kapsamında 6 kadın öğrencinin aşı olmasına katkı sunmuş ve akabinde yine bilgilendirici panel düzenleyerek, aşının ülkemizde de ücretsiz olması için başlatılan mücadelenin bir parçası olmuş, geçtiğimiz süre boyunca konuyla ilgili farkındalık çalışmaları yapmış, diğer barolara ve Türkiye Barolar Birliği’ne de bu konuda çağrı yapmıştır. HPV aşısı ücretsiz olana dek Mersin Barosu olarak üzerimize düşen tüm yasal sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi bir kez daha yineliyoruz” diye konuştu.

 “DÜNYADA HER YIL 350 BİN KADIN RAHİM AĞZI KANSERİNDEN YAŞAMINI YİTİYOR”

Daha sonra sunum yapan Eczacı Cem Kılınç; beslenme, barınma koşulları, çalışma yaşamı, psikolojik etkenler, çevresel etkenler, ideoloji, sağlık hizmetlerine ulaşım olanağı ve medya aracılığıyla toplumda yaratılan algıların kanser riski üzerindeki etkisi hakkında bilgiler vererek bilime inanılması gerektiğine vurgu yaptı.

HPV tipleri, HPV enfeksiyonun oluşumu ve gelişimini anlatan Kılınç, HPV aşısının erken yaşta yapılmasının kanserin önlenmesinde çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Katil aşk değil, sizi 9 yaşın da aşılamayanlardır” diyen Kılınç, “HPV aşısının rahim ağzı kanseri başta olmak üzere, birçok kanser türüne karşı etkili olmaktadır. Cinsel yaşamı aktif olan kişiler, aşı olmuş olsa bile belirli periyotlarda mutlaka taramandan geçmesi gerekmektedir. Böylelikle erken teşhis sağlanmış olur” ifadesini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZDAN AŞI HAKKI KAÇIRILIYOR

Dünyada her yıl 350 bin kadının rahim ağzı kanserinden yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Kılınç, “Rahim ağzı kanseri, çok erken yaşta görülen bir kanserdir ve hastalığın 18 yaşında pik yaptığını görüyoruz.  HPV aşısı tedavi etmez, sadece kanserden korur. Sizde HPV pozitif çıksa bile aşıyı yaptırabilirsiniz. Çünkü bu aşı, sizdeki virüs tiplerinin dışındaki virüslere için de etkili olacaktır. HPV aşının 9-14 yaş arasında yapılması gerekmektedir. Dünyada bu aşılar ücretsiz yapılıyor ama sadece ülkemiz bu aşıdan ücretsiz faydalanamıyor.

Türkiye’de kanser olabilme özgürlüğü var. Yani, ülkemizin sadece yüzde 0.9 bu aşıyı yapılmış. Bu demek oluyor ki, toplumuzun yüzde 99.1’i cinsel yaşamını kanser riski altında geçiriyor. Sağlık Bakanlığı, rahim ağzı kanserine karşı etkin politikalar yürütmesi gerekmektedir. HPV aşısı ücretsiz olmalıdır. Aşı ile önlenebilen bu kanser türü, sağlık politikaları nedeniyle önlenemiyorsa bu bir kadın cinayetidir” şeklinde konuştu.

 “BİR KADININ, RAHİM AĞZI KANSERİ TÜRÜNDEN ÖLMESİ UTANÇTIR”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Bilekdemir, erken tanı ile rahim ağzı kanseri ölümlerinin önüne %100 geçilebileceğini belirterek, “Bir kadının, rahim ağzı kanseri türünden ölmesi utançtır. Siz ne kadar dünyanın en iyi sağlık hizmetlerini insanlara sunsanız da, bir insanı koruyamıyorsanız, verdiğiniz sağlık hizmetlerinin iyi olmasından bahsedemeyiz. Rahim ağzı kanseri önlenebilir bir kanser türüdür. Muayene ağrılı değildir. Sadece 10 saniye sürür. Muayene olmamak için bir bahaneye gerek yok. HPV aşısının hala elimizin altında uygulanabilir olmaması utanç verici. Ücretsiz sağlık hizmetine ulaşmak zor değil. Bizler ülke olarak, ücretsiz sağlık hizmetlerine gelişmiş toplumların ulaştığından çok daha kolay ulaşabiliriz” dedi.