Her gebeye Covid-19 Testi yapılmalı mıdır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Riskli Gebelik Uzmanı Prof. Dr. Cansun Demir, “doğum için başvuran her gebeye Covid-19 testi yapılmalı mı” konusuna açıklık getirerek, “Hastaların büyük bir kısmı bu hastalığı asemptomatik atlatmakta ve bu grup hasta, hem yeni doğmuş bebekleri için hem de bu hastaların takip ve doğumlarında görev alan sağlık personeli ve diğer hastalar için ciddi bulaştırıcılık riski taşımaktadır. Bundan dolayı doğum için başvurmuş gebelerin covid açısından taranmasının yanlış bir strateji olmayacağını düşündürmektedir” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ ÖZEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum Riskli Gebelik Uzmanı Prof. Dr. Cansun Demir, “doğum için başvuran her gebeye Covid-19 testi yapılmalı mı” konusuna açıklık getirdi.

Demir, “Her ne kadar ülkemizde ve bazı Avrupa ülkelerinde gebeler için rutin test yapılmıyor olsa da ABD’deki belirli eyaletlerde testin yapıldığı bilinmektedir. Ülkemizde eğer anne adayının ateş, öksürük gibi covid düşündüren semptomları yoksa ya da covid 19’lu hasta ile temas öyküsü bulunmuyorsa bu hastalara rutin test yapılmamakta olup ancak semptom ve temas varlığında test yapılmaktadır. Ancak yine biz biliyoruz ki hastaların büyük bir kısmı bu hastalığı asemptomatik atlatmakta ve bu grup hasta hem yeni doğmuş bebekleri için hem de bu hastaların takip ve doğumlarında görev alan sağlık personeli ve diğer hastalar için ciddi bulaştırıcılık riski taşımaktadır. Bundan dolayı özellikle günlük test sayısında yüksek rakamlara ulaşan ülkemizde doğum için başvurmuş gebelerin covid açısından taranmasının yanlış bir strateji olmayacağını düşündürmektedir” dedi.