Hayatı sevmek!

Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim. Kimseden akıllı, kimseden güzel, kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim. Bu devasa iddiasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyım.

Sabahattin Ali

Gerçekten bu hayatta hiçbir zaman bir şeylerin yarışı içerisinde olmadım, olmamda, kimseye de tavsiye etmem. Yarış hayatla olmalı, sevgi ile olmalı, hoşgörü ile olmalı…İnsanlara bir şey kattığı zaman senden güzeli, senden mutlusu olmaz.

En  çok sevdiğim dualardan birini paylaşmak istiyorum bugün. Bu dua, antik çağlardan bir Karya, Likya duası ; “Tanrım beni yavaşlat! Anlık güzellikleri ve zevkleri yaşayabilme sanatını öğret… Bir çiçeğe, güzel bir manzaraya bakmak için yavaşlamayı, güzel bir kediyi, köpeği okşamak için durmayı, güzel bir yazıyı okumayı, bir deniz kenarında balık avlayabilmeyi ve hülyalara dalabilmeyi öğret bana. Bana her gün kaplumbağa ile tavşanın masalını hatırlat… Hatırlat ki, yarışı her zaman hızlı koşanın kazanmadığını, yaşamımda hızımı arttırmaktan daha önemli şeyler olduğunu bileyim.

Beni yavaşlat Tanrım…

Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır…

İkisi arasındaki farkı bilmek için akıl…

Ve beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak dostlar ver.”

Evet bu dua gündelik hayatımızda olması gereken ama bencilliğimizle, egomuzla, ihtiraslarımızla yok ettiğimiz sevgiler, dostluklar, arkadaşlıklar, yaşadığımız dünya, yok ettiğimiz her şey….Neden insan olmayı beceremiyoruz?

***

Güzellik aslında bir lanetmiydi asırlardır bizlere dayatılan.

Bunun için mi Allah çirkin talihi versin denirdi ?

Güzeller gerçekten şansız mıdır?

Güzelleşmek sahi nedir?

Günümüzde estetik ameliyatlar ile git gide yüzler birbirine benzer oldu.

Aynı ifadeli bakışlar, balık ağzı dudaklar,donuklasan yüzler,mimiksiz ,karaktersiz oyuncak bebeği andıran simalar.

Kaslı vücutlar …

Zayıflıktan ,sağlıksız görünüme bürünmüş vücutlar.

Bu uğurda heba edilen hayatlar,maddi kayıplar.

Gün geçtikçe bakımlı olmak adına ve estetik kaygılar nedeni ile erkeklerde, görsel olarak tek tornadan çıkmış heykeleri andırıyor artık.

Günümüzde güzellik, estetiğin,toplum bilim,toplumsal ruh bilimin ve kültürün bir parçası olarak incelenir ve o kültürel yapılanmada son derece ticarilesmiştir.

Toplum suni guzellesmeyi öyle bir dayatıyor ki, herkes ameliyatlarla çözüm arıyor.Ruhsal, depresyon, stres kaynaklı bu değişimlerin çoğu. Kusursuz denecek derece de güzel ve yakışıklı bir çok gencimiz, daha da güzel olmak amacıyla felaket, feci yaratıklara dönüşüyor.