Hasan Ceylan’dan unutulmaz bir kitap

 

 ‘Zeytin karası’

Sosyal medyada master tatlıcı kullanıcı adı ile girişimci olarak tanınan psikolog Hasan Ceylan, Covid-19 pandemi döneminde yazdığı kitap ‘Zeytin karası’ binlerce okurla buluştu.

 

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

 

Pandemi sürecinde yazılan ilk kitap olarak hafızalarda yer alan Zeytin karası romanında, geçmeyen geçmişimizin, günümüzü nasıl şekillendirdiği ve aslında günümüzde yaptığımız tercihlerde, geçmişin imzasının bulunduğu ve kararlarımızı verirken, geçmişten kurtulmuş olmamız gerektiği vurgulanmaktadır. Kitapta psikolojik yorumlarında sıkça vurgulandığı bölümlerde, narsist kişilik yapısı ve farklı bir aşk öyküsü de yer alıyor.

Hasan Ceylan, Covid-19’un hayatımızı felç ettiği günlerde, ‘Zeytin karası’ kitabı ile bizi içsel yolculuğa götürdü.

Yazar Ceylan kitapla ilgili olarak, “Geçmiş bazen sadece bir kelime olmaktan ileri gitmez hayatımızda. Çünkü geçmemiştir henüz. Hissettirdikleri geçse bile, hayatımıza yön vermeye devam etmektedir. Yaşam modelimiz, iş yapma şeklimiz, evleneceğimiz insanı seçme, aşık olduğumuz kişi, aşkı yaşama biçimimiz hepsi geçmiş dediğimiz, fakat henüz geçmeyen kodlanmış ve öğrenilmiş durumlardan dolayı yaptığımız seçimlerdir. Bizler seçimimizi bilinçli bir şekilde yaptığımızı düşünürken, bilinç dışında bir güç çoktan seçimini yapmıştır. Bizimkisi bir zeytin modeliydi. Bir daha böyle sevilmeyeceğini bile bile gitti mi? Bırak gitsin. İntikam almaya filan da çalışma. Nasıl ki senin başkalarına yaptığın kötülüklerin intikamını aldı senden hayat. Ondan da alacaktır. Bekle, kim İbrahim, kim Deniz diyeceksiniz. İbrahim benim, Deniz sensin. Onlar, yani narsistler? Onlar her yerde, farklı sıfatlardalar. Öğretmen, sevgili, amca, dayı, arkadaş, dost, eş, hatta anne, baba. Dikkat et belki de kendine aşıktır. Asla kim olduğunu unutma. Bu kitap kendinden vazgeçip, geçmişi için yaşayanlara, geçmişi hala geçmeyenler için yazıldı. Şimdi sor kendine ‘Ben kimim?’” diye açıklamada bulundu.