“Harekete geçmeden önce değerlerinizi keşfedin”

Kalıcı zayıflamaya yardımcı önerilerde bulunan Diyetisyen Miray Türker Kaya, “Kendinizi kabullenerek ve kendinize inanarak değerleriniz doğrultusunda ilerleyin. Değerler; hayatımızın içerisinde gitmek istediğimiz yönlerdir. Harekete geçmeden önce değerlerinizi keşfedin. Değerleriniz doğrultusunda harekete geçmek hedeflerden daha güçlendirir ve daha kalıcı kilo vermenizi sağlar” dedi.

BİLGE ÇAKIR ÖZEL

Diyetisyen Miray Türker Kaya, kalıcı zayıflamaya yardımcı önerilerde bulundu.

İnsanın kendini kabullenerek ve inanarak, kendi değerleri doğrultusunda ilerlemesi gerektiğini belirten Kaya, “Değerler; hayatımızın içerisinde gitmek istediğimiz yönlerdir. Harekete geçmeden önce değerlerinizi keşfedin. Değerleriniz doğrultusunda harekete geçmek hedeflerden daha güçlendirir ve daha kalıcı kilo vermenizi sağlar” dedi.

“YEMEKLERİNİZİ KENDİNİZ PİŞİRİN”

Kalıcı zayıflamaya yardımcı önerilerde bulunan Kaya, “Yemeğinizi kendiniz yaptığınızda içeriğinde ne olacağına, ne kadar hangi malzemeleri kullanacağınıza, hangi yöntemle pişireceğinizi kendinizin belirlemesi daha sağlıklı yemekler yapabilmenize olanak sağlar. Kendiniz için yemeği özel hazırlamanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve motivasyonunuzu artıracaktır” şeklinde konuştu.

MİNDFUL YEMEK YEME

Birçok kişinin neyi, ne kadar ve nasıl yediğinin çoğu zaman farkında olmadığını vurgulayan Kaya, “Bu durum kişinin yediklerini algılamamasına, doymamasına ve yemeğin tadını varamamasına sebep olmaktadır. Kişi kendini kontrol etmekte zorluk çeker ve besin alımıyla ilgili kişisel yargılamalarda bulunarak acı çekmektedir. Mindful yemek yeme uygulamaları yavaşlamayı, yemeklerin gerçek tatlarına varmayı, doyumu elde etmeyi sağlar” ifadelerini kullandı.

“ÖNCEDEN PLAN YAPIN”

Doğru planlamanın yaşamı kolaylaştırdığını kaydeden Kaya, “Öğünlerinizin aralıklarını, ertesi gün yiyeceğiniz yemeği, yiyecek alışverişini planlayın. Öğün aralıklarınızı planlarken acıkma süresine göre ortalama 3-4 saat olarak ayarlayabilirsiniz. Yaşamınıza uyumlu beslenme aralıklarda beslenerek aşırı yeme ve tatlı krizlerinizi azaltabilirsiniz”” diye konuştu.

“PORSİYONLARINIZI KÜÇÜLTÜN”

Porsiyonları küçültmenin klasik ama etkili bir yol olduğuna dikkat çeken Kaya, “Porsiyonları küçülmek için büyük beyaz tabaklar yerine koyu renkli kaseler tercih ediniz. Besinleri küçük parçalara bölmek ve küçük çatal kaşık kullanmakta daha az miktar tüketmenize yardımcı olur” dedi.

“BESLENMENİZDE ÇEŞİTLİLİK YARATIN”

Besin çeşitliliğinin, her besin grubunda yer alan gıdalardan yeteri kadar tüketmek olduğunun altını çizen Kaya, “Besin çeşitliliği sağlıklı beslenmenin temelini oluştur. Besin çeşitliliği en basit anlamda vücudun enerji, büyüme ve sağlıklı gelişmesi için gerekli besin öğelerini vücuda sağlar. Besin çeşitliliği aynı zamanda tat, lezzet, koku, renk çeşitliliği yaratıp yemekten keyif duymamızı sağlar ve aynı yiyecekleri tüketmek kaynaklı tekdüzelikten kurtarır” şeklinde konuştu.

^”YETERLİ UYUYUN”

Diyetisyen Kaya, insanın metabolik hızının sadece yaşa, cinsiyete ve tıbbi sorunlara değil; aynı zamanda ne kadar iyi uyuduğuna bağlı olarak değiştiğini gösterdiğini belirterek, “Yemek yeme, enerji dengesi ve metabolizmayı etkileyen fizyolojik fonksiyonlar güçlü bir şekilde bağlıdır. Biyolojik saatinizi bozmak, aylar veya yıllar boyunca kilonuzu etkileyen önemli metabolik sonuçlara neden olabilir. Çok zayıf bireylerde bile, deneyler kısa süreli uyku kısıtlamasının glikoz toleransını ve kortizol ve büyüme hormonu salgılanmasını etkilediğini göstermiştir. Uykusuz kaldığınızda iştahınızda bir artış olur. Bu artış hormon seviyelerinizdeki bir dengesizlikten kaynaklanır. Daha az uyuyan insanlar daha az kalori yakarlar. Uykusuz kaldığınızda iştahınızda bir artış olur. Bu artış hormon seviyelerinizdeki bir dengesizlikten kaynaklanır” ifadelerini kullandı.

“SU TÜKETİN”

Yeterli su tüketimi metabolizmanın hızını artırır, vücuttaki toksinleri atmanızı sağlar, tokluk hissini artırır. Özellikle öğünlerden önce içilen 1-2 bardak su, daha erken doyulmasına ve iştahın baskılanmasına yardımcı olur. Kas kaybını önlemede yardımcı görev görüyor. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar. Su alışkanlığını edinmek için normalde tükettiğiniz miktarı haftalık olarak birer bardak ekleyerek başlayabilirsiniz. Su içmeyi unutuyorsanız mutlaka su hatırlatıcı uygulamalarla destekleyiniz” diye konuştu.