“Hamilelikte folik asit ihtiyacı iki katına çıkar”

Hamilelikte beslenme önerileri veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu, folat veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asitin, hamilelik döneminde özel bir yere sahip olduğunu belirterek, “Gebelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu, hamilelikte nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili gazetemize bilgi verdi.

Hamilelikle birlikte anne adaylarının hayatlarında yeni bir dönem başlarken,   9 aylık bu sürecin aynı zamanda onların fiziksel ve ruhsal dengesinin de korunmasını gerektiren önemli bir dönem olduğunu belirten Eroğlu, “Bu dengenin korunmasında da beslenme öncelikle dikkat edilmesi gereken hususların başında yer alır” dedi.

“EN ÖNEMLİ NOKTA YETERLİ MİKTARDA SIVI”

Anne adayının hangi besinleri tüketeceğine geçmeden önce ilk ve en önemli noktanın yeterli miktarda sıvı tüketmek olduğunun altını çizen Eroğlu, “Hamilelik döneminde yeterli oranda sıvı alınmasının hem anne hem bebek sağlığı açısından önemli olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca her gün 1-2 bardak süt içilmesi de faydalıdır. Çay ve kahve gibi içeceklerin aşırı miktarda tüketiminden ise kaçınılmalıdır” şeklinde konuştu.

“FOLİK ASİT İÇEREN BESİNLER TÜKETİN”

Folat veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asitin, hamilelik döneminde özel bir yere sahip olduğunu kaydeden Eroğlu, “Gebelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Kuşkonmaz, avokado, muz, brokoli, yumurta sarısı, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil fasulye, çilek, mercimek, yoğurt folik asit açısından zengin gıdalardan yalnızca birkaçıdır. Diğer yandan folik asit kaynağı olan besinlerin tüketiminde pişirme yöntemlerine de dikkat edilmelidir” ifadelerini kullandı.

MEYVE TÜKETİMİNE DİKKAT

Hamilelikte meyve tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Eroğlu, “Meyveler başlı başına şeker kaynağı olduklarından anne adayının aşırı kilo almasına neden olabilirler. Hamilelikte beslenme ölçülü şekilde sağlandığında, anne adayının gelecekte yaşayacağı olası hastalıklarının da önüne geçilebilir. Mümkünse her gün mutlaka C vitamini yönünden zengin meyveler tüketilmelidir. Portakal, mandalina, greyfurt, çilek, elma anne adayının düzenli yemesi gereken meyveler arasında yer almaktadır” diye konuştu.

KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİNDEN UZAK DURUN

Hamilelik süresince hem protein hem de omega 3 alımını desteklemek için düzenli balık tüketimi büyük önem taşıdığını sözlerine ekleyen Eroğlu, “Ancak hamilelik döneminde tüketilen balığın cinsi de önemlidir. Hamsi, istavrit, uskumru, somon, alabalık gibi balıklar tercih edilebilir. Ayrıca anne adayı çiğ balık ve midye gibi kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmalıdır” dedi.

HAMİLELİKTE PROTEİNE OLAN İHTİYAÇ ARTAR

Anne adayının hamilelik döneminde proteine olan ihtiyacının arttığı bilgisini veren Eroğlu, “Kuru fasulye ve mercimek, protein açısından çok zengin, ayrıca kabızlıkla savaşmanıza yarayacak bol miktarda lif de içerdiğinden tercih edilmelidir. Kırmızı etin de önemli bir protein ve demir kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Eğer ete karşı isteksizlik duyuluyorsa, protein ihtiyacı yumurta ile de karşılanabilir” şeklinde konuştu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu, hamilelikte kalsiyum alımı ile ilgili ise, “Gebelik süresince kalsiyumun yeterli miktarda alınması, bebeğin yapısını geliştirdiği gibi, annenin de kemik kütlesini korumasına yardımcı olur. Süt, yoğurt, peynir, pekmez, fındık ve kuru baklagiller gibi zengin kalsiyum kaynakları mutlaka anne adayının menüsünde olmalıdır” bilgisini verdi.

UZAK DURULMASI GEREKEN BESİNLER

Hamilelikte uzak durulması gereken besinler hakkında da konuşan Eroğlu, “Anne adayı gebelik dönemimde salata, sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat etmeli, çiğ veya az pişmiş yumurta, çiğ veya az pişmiş et, çiğ balıklar ve kabuklu deniz ürünleri, üzerinde toprak olan yiyecekler, soğuk işlemden geçmiş etler, iyi pastörize edilmemiş süt ve bazı peynir türlerinden uzak durmalıdır. Gebelikte beslenmeye dikkat ederek anne adaylarının vücudunda oluşabilecek mikrop ve parazitlerin de bu sayede önüne geçmek mümkündür. Son olarak eğer olağan dışı giden bir şey varsa mutlaka kendi doktorunuza danışın. Ayrıca hastalarımız, soruları için instagram ‘dr.reeroglu’ , twitter ‘op.dr.reeroglu’ ve youtube ‘op.dr.refik ersin eroğlu web tv’ hesaplarından bana ulaşabilirler” ifadelerini kullandı.