GÜÇLÜ KADIN OL

İyi kadınlar var. Değeri bilinmemiş, güzelliği fark edilmemiş. Yaralarını Yaratandan başkasına bahsetmemiş. Sözlerini gözlerinden yansıtan. Gücünü karakterinden alan, yaptığı fedakarlıklarla kimseye yaranamamış kadınlar. Gece gözyaşını yastığına akıtıp sabah etrafa gülücükler dağıtan. Omuzundaki yüklerin ağırlığından başı önde yürüyen kadınlar.

Buna rağmen…

Gülümser o iyi kadın.

Tebessümü, kırgınlıklarını örter.

Dans eder bedeni, Geride kalanları selamlarcasına.

Sever çocukları, İçinde ki masum çocuğu avuturcasına.

Anneyim der, güçlü olmasını hatırladıkça.

Kimi duvar olur acılara karşı. Kimi yumar gözünü seyreder Arş’ı, Ben buradayım dercesine… Sever, güvenir, feda eder kendini defalarca yara almış olsun yine anlaşılmak, sevilmektir gayreti… Çünkü o iyi kadınlar mücadelecidir. Hep kazanmaktır hedefi. Kalbine dokunan her şeye, kıymetini bilenin değeriyle sevginin yolunda ulaşmaktır çabası.

***

 Bazı kadınlar da var. Emek vermeden, sevginin, fedakârlığın ne olduğunu bile bilmeden, kendi egosunu doyurmakla başlar, hayata olan bakış açısında ki istekleri. Acımasız, bencil, hissiz, anlamsızdır duyguları, karşısındakini kendi karakterine göre katleder, yaşama kalitesini almaya çalışır hep elinden. Bazı kadınlar, kıymet bilmeden, kıymet görmek ister. Hissetmeden yaşar, hissettirmeden yaşatır. İnançsızlığından,  inancını da elinden alır hep maalesef. Açlık ve doyumsuzluk oktan çıkmış hedefidir böyle kadınların. Hırsları daha baskındır, kendini de vurur hâlbuki bilmeden o oklarla, o kadar kördür işte gözleri. Güzellik helallik değildir yaşama amacı. Elindekinin kıymetini bilmez, kaybedince kimsenin mutlu olmasını da istemez. Yine de Buna rağmen… Bir kadın ne yaşamışsa yaşasın, hırslarıyla başa çıkmasını öğrenmeli. KENDİNE GÜVENMEDEN hiçbir YOLA ÇIKMAMALI. Hadi kendine güvenemedin, O zaman bir başkasının da ömründe ki acısı olmamalı. ‘O bir başkası’ belki bir gün birini yeniden sever, yeniden doğar bu hayata, bari ONA GEÇ KALMASIN…