GIDA SEKTÖRÜ MERSİN’DE BULUŞTU

Mersin Fooddays – Mersin Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı dün başladı. Mersin CNR Expo Yenişehir Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuar, 10 Kasım Pazar günü sona erecek.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Mersin Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı yerli ve yabancı gıda firmalarına ev sahipliği yaptı.

TİCARETİN KALBİ FUARLARDA ATIYOR

Açılışa, Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, CNR Holding İletişim Direktörü Reha Tartıcı katıldı.

Valisi Su, dünyada artık ticaretin kalbinin fuarlarda attığını ve alıcı ve satıcıyı, üretici ile tüketiciyi fuarların buluşturduğunu ifade etti.

 “FUARLARI ÖNEMSİYORUZ”

Su, “Buralarda herkesi bir arada görebilme imkanı var. Sektördeki tüm gelişmeleri düzenlenen paneller ya da B2B’ler ile takip edebiliyorsunuz. Bağlantılar kurabiliyorsunuz. Bu nedenle fuarları önemsiyoruz” dedi.

Mersin’de fuar sayısının 16’ya çıkmasının bu nedenle ayrı bir önem taşıdığını dile getiren Su, “Yurtiçi ve dışından gelen sektör temsilcilerini buluşturması adına çok önemli. Emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, dünyada son dönemlerde özellikle gıda güvenliği kavramının ön plana çıkmaya başladığını söyledi.

Seçer, “Hem halkınızı doyuracak kadar yeterli gıdaya sahip olacaksınız hem de bu gıdayı sunarken güvenliğine hassasiyet göstereceksiniz” dedi.

Bunun da teknolojik paketleme yöntemleriyle gerçekleşebileceğini belirten Seçer, bu noktada Mersin’de iki önemli yatırımın hayata geçmek üzere olduğunu hatırlattı. Bir tanesinin tarım ürünlerinin değerlendirilmesi ana fikriyle açılacak olan Tarım İhtisas OSB, diğerinin ise ağırlıklı olarak gıda firmalarının yatırım yapacağı karma OSB olduğunu anlatan Seçer, yeni yatırımlar yapılarak üretimin artırılması gerektiğini söyledi.

MERSİN GÜÇLÜ BİR ŞEHİR

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, fuarların kent ekonomisi adına önemine dikkat çekerken sözlerine şöyle devam etti,” Mersin güçlü bir şehir. Türkiye’de de güçlü, dünyada da güçleniyor, tanınıyor. Bu fuara katılan firmalarımızı kutluyorum. Tarım, Mersin’in güçlü sektörlerinden birisi. Türkiye’de tarım makineleri konusunda birçok ilk Mersin’de yaşanıyor. Sulama teknolojileri, seracılık, paketleme konularında Mersin’de her zaman ilkler yaşanmıştır. Gıda makineleri üzerine güçlü şirketlerimiz var. Ben Mersin’e güveniyorum. Devletimiz de arkamızda, belediyemiz de yanımızda. Hepimizi güzel günler bekliyor.”

“KENT EKONOMİSİNE KATKIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Fuar hakkında bilgi veren CNR Holding İletişim Direktörü Reha Tartıcı ise, “Mersinli dinamiklerin destekleriyle önümüzdeki dönemde de ülke ekonomisine katkılarımızı artırarak sürdüreceğiz” dedi. Bu yıl Ortadoğu başta olmak üzere farklı ülkelerden gelen sektör profesyonellerini ağırladıklarını da kaydeden Tartıcı, alım heyetleriyle B2B’ler düzenlendiğini de sözlerine ekledi.