Geleceğimizi Fal’a bağladık’

 

Mersin’in işlet caddelerinde yer alan cafelerin hemen hemen çoğunda bir falcı bulabilirsiniz. Hatta bu falcıların farklı bölgelere göre ayrılması da daha dikkat çekici.

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Yaşanan Pandemi ve onun devamında ekonomik sorunlardan dolayı insanları bir çoğu şansını fallara bağlamış durumda. Kimi iş için, kimi aşk için, kimi de aş için.

Mersin Forum ve civarında bulunan cafelerde falcılar cirit atıyor. Tarot, su, kahve gibi falların yer aldığı cafelerde, her yaşta insan geleceğini fallarda görmeye çalışıyor.

Binlerce yıl önce hayatımıza giren fal, çoğumuzun hayatını olumsuz etkilemesine rağmen, söylenen klasik söz bunun en çarpıcı örneğini gösteriyor, ’Fala inanma ama falsızda kalma’. Falcılık,  dünyanın en eski kültürel geleneklerinden biri. Günümüzde ise cafelerdeki falcıların dışında,  her an elimizin altında bulunan telefonlarımıza, tabletlerimize kadar girmiş vaziyette. Çok kolay ulaşılmasına rağmen önemini yitirmeyen fal, arkadaş toplantılarının olmazsa olmazı. Hala daha insanların hayatlarına heyecan katmaya devam ediyor.

Geleceğini falda arayan insanların sayısının azımsanmayacak kadar çok olması dikkat çekiyor.