Pazartesi , 27 Ocak 2020
Eyvan Grubu seslendirdiği Türkülerle hayranlık yarattı

Eyvan Grubu seslendirdiği Türkülerle hayranlık yarattı

Gecede İş adamları Ebedin İnanç,  Serhat Yüce, Şehmus Ceylan ve Gazeteci Kerem Türk’e onur plaketi verildi.

HABER MERKEZİ

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı 2. Başkanı ve aynı zamanda Diyarbekir Eyvan Türk Halk Müzik Gurubunun Kurucu Başkanı Kadir İdiş’in öncülüğünde Diyarbakırlı Bürokrat ve işadamları bir araya geldi. Tenis Kulübünde düzenlenen etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yağcı, Büyükşehir Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş, TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, Akaryakıtçılar Derneği Başkanı Aziz Akgül, Eğitimci Naci Durmaz ve Mersin’de tanınan işadamları Edebin İnanç, Sadettin Köksal, Serhat Yüce, Şiar Yüce, Mustafa Özdamar, Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz, Hacı-Baba Et Lokantalarının sahibi Şehmus Ceylan, MER-DİŞ Başkanı Aziz Aslan, Cihat Gündoğar, Mersin Times Gazetesinin İmtiyaz Sahibi Gazeteci Kerem Türk’ün yanı sıra pek çok Diyarbakırlı İş adamı katıldı.

“TÜRKÜLERİMİZ, BİR YAŞANMIŞLIĞI VE BİR ÖYKÜYÜ ANLATIR”

Açılış konuşmasında “Bu gece burada biri birinden değerli Diyarbakırlı bürokrat ve işadamları ile birlikteyiz. Bu nedenle çok mutluyum” diyerek başlayan Diyarbekir Eyvan Gurubu’nun Kurucusu Başkanı Kadir İdiş,  “Bu özel gecede bizleri yalnız bırakmayan siz kıymetli dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Diyarbekir Eyvan gurubumuzun bir birinden güzel Türküleri ile Diyarbakır’a olan özlemlerimizi dindireceğiz. Bilindiği gibi Diyarbakır yöresine ait her bir türkümüzün sözleri bir yaşanmışlığı, bir öyküyü anlatır. Bu nedenledir ki Türkülerimiz hem hüzünlüdür, hem de moral kaynağıdır.  Bu ve buna benzer etkinliklerin amacı zaman zaman bir araya gelmektir. Bu gecenin amacı da bir ataya gelip kaynaşmayı, dayanışmayı, birliği ve beraberliği daha da pekiştirmektir” dedi.

ONUR VE TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ

Geceye katkı sunan başarılı işadamlarına onur ve teşekkür plaketi verildi. Mersin Kamuoyunun yakından tanıdığı Lüks Mersin Yönetim Kurulu Başkanı Ebedin İnanç’a teşekkür plaketini Başkan Kadir İdiş verdi. Genç yaşına rağmen başarılı girişimleri ile adından söz ettiren işadamı Serhat Yüce’ye  ‘Onur ve teşekkür’ plaketini Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yağcı verdi.

Geceye kakı sunanlarda biride Mersin Times Gazetesinin İmtiyaz Sahibi Gazeteci Kerem Türk oldu. Türk’ün ‘Onur ve teşekkür’ plaketini ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi verdi. Geceye sponsor olan diğer bir işadamı ise kentin çok yakından tanıdığı ve hepimizin damak tadında emeği olan Hacı-Baba et Lokantalarının sahibi Şehmus Ceylan oldu. Şehmus Ceylan’ın ‘Onur ve teşekkür’ plaketini ise Türk Arap İş İnsanları Derneği (TURAP) Genel Başkanı Canan Sunay verdi.

TÜRKÜLERLE HALAY!

Başkan Kadir İdiş, Diyarbakır şivesi ile yazılmış bir şiir okuyarak geceye renk katarken, Diyarbakır’ın ünlü türkülerini seslendiren Eyvan Gurubu, Diyarbakır Etrafında Bağlar Var, Suzan Suzi, Bahçede Yeşil Çınar, Fincanın Etrafı Yeşil, Eyvanına Vardım, Verem Seni Ellere ve daha pek çok türkü seslendirdi. Konuklarında zaman zaman eşlik ettiği Türkiler eşliğinde halaylar çekildi.