Ev yapımı salçanın yerine hazır salça

Kışa hazırlık yapan vatandaş, salçalık biber fiyatlarının yüksek olmasından dolayı, hazır salçaya yöneliyor.

FAHRİ FIRAT

Salçalık biberin kilosu 12 TL’den, 10 TL’ye düşmesine rağmen fiyatların yüksek olması vatandaşı zor durumda bırakıyor.

Mersin’de, kendi salçalarını yapmak isteyen vatandaşlar, salçalık biber almak için satıcılar ile sıkı pazarlık yapmasına rağmen, çoğu zaman elleri boş dönüyorlar.

Geçen yıl 2 TL’den satılan biberin kilosunun bu yıl 12 TL’den 10 TL’ye düşmesi vatandaşı kara kara düşündürüyor.

VATANDAŞ KARARSIZ

Salça sezonunun başlamasıyla salçalık biber satılan pazarda hareketlilik yaşanıyor. Sezon başında kilosu 12-14 TL arasında değişen salçalık biberin kilosu, 10 TL’ye kadar düştü.

Hem domates ve biberin hem de kavanozun fiyatı geçen seneye göre 2-3 kat arttı. Hal böyle olunca kış hazırlıkları da zora girdi. Vatandaş salça yapmak mı yoksa satın almak mı daha kârlı kararsız kaldı.

Yemeklerin olmazsa olmazı salça yapımı zorlaştı. Artan maliyetlerden dolayı hem domatesin hem de biberin fiyatı artarken pazarcılar ise bu maliyetlerin kendilerini de kurtarmadığını söyledi.

“FİYATLAR KURTARMIYOR”

Okan Cengiz, tarlada 9 TL’den aldıkları biberi 10 TL’den sattıklarını belirterek, “Vatandaş da haklı salça yapımı çok pahalıya mal oluyor. Ama burada genelde vatandaşlar hazır salça tüketmez, kendi salçalarını yapıyorlar. Okulların açılması ile yayladan gelen vatandaşların ilgisi yoğun” dedi.

Pazarda domates alan bir vatandaş ise yaptığı açıklamada, “Kızım Adana’da bana o yapıp gönderiyor. Ama bu sene hiç yollamasın yazık günah. Çok pahalı. Azar azar almaya bakacağız artık. Salçasız da bir şey olmuyor. Nasıl yapacağız bilmiyorum” diye konuştu.