ESKİ VE YENİ ZENGİNLER

Şehrimizin ve ülkemizin eski zenginleriyle, sonradan görme zenginlerini kıyasladığınız zaman kalite hemen ortaya çıkar.

Eski zenginler

Görmüş, geçirmiş, kültürlü, varlıklarıyla kimseyi hor görmeyen, her daim insanlıktan ve insanlara iş sağlamada öncülük yapıp, okul, hastane, yurt gibi ülkenin veya şehrinin ihtiyaçlarını karşılayan, kimseyi ötekileştirmeyen, mütevazı, asil insanlar. Onlardan, insanların zarar görmesi bir yana dursun, herkese yararlı, vergisini kuruşuna kadar veren, ülkesini seven iş insanları.

Yeni zenginler

Yeni zenginleri de ikiye ayırmak lazım:

  1. Kabiliyetli, yaratıcı ve zamanının ihtiyacı olan işi bulup, namuslu çalışan meşru zenginler. Bunlardan zarar gelmez, ilk kuşaklardır. Zamanla kökleşecekler.
  2. Gayri meşru iş adamları. Bu kategoriye genelde erkekler girer. Petrol kaçakçıları, tefeciler ve en tehlikelileri örgütlerin paralarını meşrulaştıran ve işletenler.

Bunlar için parti veya siyasi bir duruş gerekmez, her partide olabilirler. Sol bir örgütün içindeyken, en radikal sağda olabilirler. O yüzdendir ki genelinin FETÖ ile göbek bağları vardır. 5 -10 yılda aşırı zengin olanlar incelenirse, ne oldukları ortaya çıkar.

– Bunlar genel anlamda acımasızdırlar. Rüşvet vermekten sakınmazlar, büyük paralar harcarlar. Çünkü taş atmamışlar ki kolları yorulsun.

– Bunlar hangi iş kolunda boy gösterirlerse, o iş kolunda rakipleri bitirmeye çalışırlar. Spora büyük yatırım yaparlar. Orda aklanmaya çalışırlar. Çok eski yıllardaki Siirtspor ve Malatyaspor örneğinde olduğu gibi yükselir ve neticede biterler.

– Bunlar çok uzun ömürlü olmazlar, fakat çevreye, ülkeye, insanlara çok zararları olur.

– Bunlar bölücü, uyuşturucu ve kaçakçıdırlar. Her zaman hapiste yatan adamları vardır.

Allah namuslu insanları, namussuz insanlardan korusun.

Sevgiler