ERİM’DEN İZOL’A ZİYARET

Akdeniz Kent Konseyi Başkanı ve Mersin Kent Tarihi Müzesi Kurucusu, Mersin Hamidiye Kışlası kitabının da yazarı Mustafa Erim, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı ve Yazar Hamit İzol’u ziyaret etti.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Ziyarette kitabı “Mersin Hamidiye Kışlası” hakkında bilgiler veren Erim, İzol’a imzalı bir de kitap hediye etti. Hediye için teşekkür eden İzol da Erim için “Aşiret” kitabını imzalayarak hediye etti.

MERSİN HAMİDİYE KIŞLASI

Erim, daha sonra kitabına konu ettiği Mersin Hamidiye Kışlası hakkında bilgiler aktardı. Binanın 1896 yılında Sultan Abdülhamid döneminde Mersin’in geliştiği bir dönemde inşa edildiğini söyleyen Erim, “Daha sonra 1916 yılında Mersin’in işgali esnasında Fransızlar tarafından bombalandı ve Fransızlar bir müddet burayı karargah olarak kullandılar. İşgalden sonra 23. Piyade Alayı bu binada konuşlandırıldı. Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra da 23. Piyade Alayı buradaydı. İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine 23. Piyade Alayı Trakya’ya gitti. İstanbul’un işgal endişesinden dolayı da İstanbul Heybeliada’daki Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi de Mersin’de bu binaya taşındı. 1941-45 yıllar arasında, Türkiye’nin en önemli iki kurumu Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulu, bu binada faaliyet gösterdiler” dedi.

“BU ALANIN MERSİN’DE ÇOK ÖZEL BİR YERİ VAR”

Bu arazinin neden önemli olduğunu anlatan Erim, “Mersin İdmanyurdu’nun stadyumu yokken Mersin İdmanyurdu’nun bütün futbol turnuvaları bu alanda yapılırdı. Mersin’de ciddi bir düğün salonu yokken buradaki mahfel denen yerde bütün düğünler burada yapılırdı. Mersin’de bir Atatürk büstü yokken bütün törenler bu alanda yapılırdı. Dolayısıyla bu alanın Mersin’de çok özel bir yeri var. Ama maalesef bu alan 1985 yılında milli emlak tarafından açılan bir yıkım ihalesi ile yıkıldı ve OYAK’a  devredildi. Daha sonra bu alanda otellerle OYAK’ın ciddi bir görüşmesi oldu ve buranın imara açılması talepleri oldu. İmara açılması taleplerinin önündeki en büyük engel, Adana Kültür Tabiat Varlıkları Kurumu’nun bu alanı sit alanı ilan etmesiydi. Bundan dolayı burada asla bir imar faaliyeti gerçekleşmedi. Uzun yıllar süren bir mücadele bu. Neredeyse 20 yıl… Bunu kitapta kısaca özetledik. Bu kitabı yazmadaki en önemli gayemiz, bu yıkılan binanın yeniden burada inşa edilmesi ve Mersin’in 100 yıllık tarihine tanıklık etmiş olan bu binanın yeniden eski görkemli haline ulaşması. Bu, hem Mersin’in hem Çamlıbel’in yeniden toparlanmasına ve ihya edilmesine neden olacaktır” şeklinde konuştu.