DÜNE KADAR DÖVÜP VE SÖVDÜĞÜNÜZ HEMŞİRELER VAR YA.!

İŞTE ONLARIN GÜNÜNÜ CANDAN KUTLUYORUM.

Hemşirelik sevgi, saygı, bilgi, beceri, özveri ve onur gerektiren kutsal bir meslektir. Dünyadaki her toplumun bu mesleğin önemine saygı duyması ve farkında olması gerekmektedir.

*

Düne kadar dövülen, sövülen, hemşireler size şifa dağıtırken, sizler darp ettiniz, hakaret ettiniz. Ama hastalandığınız zaman ilk aklınıza gelen yer hastane.

Sizi hasta eden sağlıkçılar değil kardeşim,sizleri tedavi ederken, sizin, dilinize, dininize ırkınıza, mezhebinize bakarak tedavi etmezler.

Ama sizler ,size yardım edenleri darp ettiniz.

Hemşirenin manası (kardeş ) demek. Aslında mana itibariyle ulvi bir yakınlık anlamına gelen hemşire kardeşlerimizin lütfen kıymetini bilelim.

Ülkemizde yapılan sağlık hizmetlerini yurt dışında bulamazsınız bunu aklınızdan çıkartmayın .

*

Dünyayı saran ve sarsan covit 19 . elle tutulmaz, gözle görülmez, bilinmeyen ve görünmeyen bir düşman.

Şimdi sizlere soruyorum sayın okurlarım..! Kendi kendinizi tedavi edin de görelim…!.

Demek neymiş ? Sağlıkçılar var olduğu müddetçe ülkeler sağlıklı kalır. sağlık teşkilatı var olduğu müddetçe ,ülkemiz sağlıklı beyinler yetiştirir.

Sizlerden ricam, ülke insanımızın özellikler sağlık personelimize kıymet verelim, saygı duyalım. Onların olmadığı yerde sizin ,bizim değil, hepimizin sağlığından bahsedemeyiz.

**

Hemşirelik okulları nasıl kuruldu, kurucusu kimdir birazda ondan bahsedelim.

Dünya’da Modern Hemşireliğin öncüsü Florence Nightingale’dir. Kendisi Londra’da 1862 yılında ilk hemşirelik okulunu açmıştır.

 

Türkiye’de ise 1911 yılında ilk hemşirelik kursları Kızılay (Hilal-i Ahmer Cemiyeti) tarafından başlatılmıştır. Bu kursların ardından eğitimini tamamlayan hemşireler, 1912 – 1914 Balkan Savaşları ve 1914 – 1918 Birinci Dünya Savaşında hasta, yaralı asker ve vatandaşlara hizmet etmiştir.

 

Cumhuriyet sonrası ilk hemşirelik okulu İstanbul’da ve ardından 1939’da Ankara’da, Askeri Hemşirelik Okulu olarak açılmıştır.

 

Verem Savaş Derneğinin 1943 yılında kurulmasının ardından Sağlık Bakanlığı 1946’dan itibaren pek çok ilde hemşirelik okulları açmaya başlamıştır. Günümüzde bu okullar 4 yıllık kolejlere dönüştürülmüştür. Kolej ve lise mezunlarına 4 yıllık eğitim veren okullar da hala faaliyettedir.

 

12 Mayıs Hemşireler Gününün bu tarihte anılmasının sebebi kurucu Florence Nightingale’in (1820-1910) doğduğu günün 12 Mayıs olmasıdır.

 

Coronasız ve sağlıklı günlere kavuşmak dileğiyle.

Sosyal mesafeyi koruyalım.

Saygılarımla.

Ömer Lütfü Kalender