Diyarbakırlı İşadamları Eyvan Grubu ile gönlünce eğlendi

Diyarbakır Vakfı 2. Başkanı Kadir İdiş’in sponsorluğunda kurulan  ‘Diyarbakır Eyvan Türk Halk Müziği Grubu’ Mersin’deki Türkü severlerle bir araya gelerek, Diyarbakır yöresine ait birbirinden güzel Türküleri seslendirdi.

Diyarbakır Vakfı 2. Başkanı Kadir İdiş’in sponsorluğunda kurulan ve Mersin’de 10 sanatçının bir araya gelerek kurdukları ‘Diyarbakır Eyvan Türk Halk Müziği Grubu’ ilk konserlerini düzenledi.

Bir restorantta düzenlenen konsere Mersin Cumhuriyet Savcısı Yalçın Akpolat, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Büyükşehir Belediyesi Strateji Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı Fayik Burakgazi, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yağcı, Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Aziz Karadede AK Parti Milletvekili adayı Naci Durmaz, duayen Gazeteci Naci Sapan, Av. Kazım Geyik ve işadamları Ramazan Öz, Murat Çani, Aziz Aslan, Serhat Yüce Şehmus Ceylan’ın yanı sıra onlarca kişi katılım sağladı.

Geceyi düzenlemedeki amaçlarını anlatan Toros Ecza Deposunun sahibi Kadir İdiş, katılımcıları tek tek tanıtarak, “Amacımız Diyarbakır Türkülerini Mersinli Türkü severlere anlatmak, aynı zamanda kültürel kaynaşmayı sanat edebiyat aracılığı ile perçinlemektir. Şu an burada bir birinden değerli hemşerilerimiz var, sizlerle bir arada olmaktan gurur duyuyorum. Biz Anadolu insanları derdimizi, kederimizi ve sevincimizi Türkülerle dile getiririz. Bu nedenle Türkülerimiz kültürlerimizi kaynaştıran ana tema oluyor. İşte böyle bir sebepten ötürü Diyarbakır Eyvan Türk Halk Müziği Grubu’nu oluşturmaya karar verdik. Bu gurubumuz birazdan sizlere Diyarbakır yöresine ait birbirinden güzel Türkülerini seslendirecekler. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum, katılım sağladığınız için de sizlere teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Kadir İdiş’ten sonra söz alan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Öğrencilik yıllarımda ev arkadaşlarım Diyarbakırlılardı.  O nedenle Diyarbakır Türkülerinin yanı sıra kültürünü de iyi bilirim. Hele birde ülkeye mal olmuş Ahmet Arif’in şiirlerin zevkle okuyor ve dinliyorum. Ben Trabzonluyum, sizlerde Diyarbakırlısınız. Ama aynı zamanda hepimizin ortak noktası Mersindir. Bu nedenle hepimizde Mersinliyiz. Kültürel kaynaşmanın sağlanmasında bu tür etkinlikler çok önemlidir. Bende sizlere keyifli gece diliyorum” diyerek, Diyarbakır ünlü şair Sadık Ateş’in “Ben Diyarbakırlıyım” adlı şiirini seslendirdi.

Ardından ‘Diyarbakır Eyvan Türk Halk Müziği Grubu’ sahne alarak, birbirinden güzel Türküleri seslendirdi. Gecenin ilerleyen saatlerinde konuklar Türkilere eşlik ederek, halay çektiler. Program, Diyarbakır’da yaşanan bir aşk hikayesini dile getiren Suzan Suzi adlı eserin seslendirilmesi ile sona erdi.