CUMHURİYET

94. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizin nasıl kurulduğunu, ne tür yokluk ve yoksulluklarla mücadele edildiğini, birçok insan bilmiyor veya ilgilenmiyor.

-Büyük önder Mustafa Kemal komutanlığında verilen mücadelede; düzenli ordusu ve yeterli miktarda silahları olmayan bir yapı mevcuttu. Genelde halk parasıyla, canıyla, malıyla mücadeleye destek vermişti.

-Dış ülkelerden bir tek Ruslardan para ve silah desteği alınmıştı. Kurtuluş savaşımızda Rusların çok önemli bir yeri vardır. Ekim 1917 Bolşevik ihtilaliyle, Rusların daha önce işgal etmiş oldukları Kars ve Ardahan İllerinden Lenin emriyle savaşsız geri çekilmesi ve ardı sıra destekleri bir noktada Atatürk’ün o kıvrak zekası sayesinde olmuştur. Daha sonraları ‘en büyük düşmanımız Ruslardır’ diye yanlış beyanlarla büyütüldük maalesef.

-Kurtuluş Savaşımızda çetelerin rolü çok büyüktür. Örneğin Fransızların Şanlıurfa’dan, Gaziantep’ten ve Kahramanmaraş’tan kovulması çetelerle olmuştur. Dedelerimiz bu uğurda, silahıyla, parasıyla, canıyla çok bedel ödemiş, ya şehit ya da gazi olmuştur.

-O yüzdendir ki Cumhuriyet Kurtuluş Savaşı’nın en büyük kazanımıdır. Ondan vazgeçmek, onu ortadan kaldırmak o kadar kolay değil ve korkuların yersiz olduğu İnancındayım.

Saygılarımla