Çocuklarda yaz ishali

Özel Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Fonksiyonel Tıp Uygulayıcısı Dr. Nalan Kendiroğlu, Yaz aylarıyla birlikte çocuklarda ishal vakalarında artış görüldüğüne dikkat çekti.

FAHRİ FIRAT

Kendiroğlu, “Yazın havaların sıcak olması nedeniyle yiyecek ve içeceklerin uygun şartlarda bulundurulmaması, çeşitli bakteri virüs ve parazitlerin bu gıdaların içinde üremesine sebep olmaktadır. Bu gıdaların tüketilmesiyle de hastalık bulaşmış olur” dedi.

Özel Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Fonksiyonel Tıp Uygulayıcısı Dr. Nalan Kendiroğlu, “ İshale neden olan bakteri virüs ya da parazitlerin ağız yoluyla alınması bağırsakta yerleşip, çoğalmasıyla ishal başlar” dedi.

Kendiroğlu, “Bulantı huzursuzluk karın ağrısı kusma ve genelde ateş ile başlangıç olur. Sonra sulu dışkılama (ishal) baslar. Bazen kanlı ishal görülebilir. Aslında ishal insan vücudunun savunma mekanizmalılarından biridir. Ama ishal ve kusma arttığı zaman, vücutta su ve tuz kaybına neden olur. İshal kusma ateş şikâyetleri olan çocukların, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülüp, doktora muayene ettirilmesi gereklidir. Tedavide ana hedef sıvı ve tuz kaybını telafi etmektir” diye konuştu.

İSHAL ÖNLEME YOLLARI NELERDİR?

İshali önleme yollarından da söz eden Kendiroğlu, “İshale karşı el hijyeni, ana korunma temellerindendir. Temiz kaynak suları tercih edilmelidir. Özellikle güneşte beklemiş şişe ve damacanalardan su içilmemelidir. Gıda uygun şartlarda ve buzdolabında saklanmalı açıkta bekletilmemelidir. Açıkta satılan yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Çiğ sebze ve meyvelerin iyice temiz su ile yıkanmalıdır. Gıda alırken son kullanma tarihlerine ve bekletme şartlarına muhakkak dikkat edilmelidir. Hepsine ek olarak aşı ile önlenebilecek en tehlikeli ve ölümcül ishal türü olan rota (zehirli ishal) ishaline karşı aşılamak ciddi önem arz etmektedir” diye konuştu.