Çocuklarda enfeksiyon riskine dikkat!

Okul dönemi ile birlikte çocuklarda enfeksiyon riskinin arttığına dikkat çeken Ortadoğu Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümü Uzm.Dr. Nalan Kendiroğlu, hastalık riskini azaltmak için; hijyen kurallarına uyulması ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

CAHİT ERYILMAZ

Ortadoğu Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümü Uzm.Dr. Nalan Kendiroğlu, “Çocukların sağlıklı beslenmesine dikkat edilmeli” dedi.

Okulların açılmasından sonra özellikle üst solunum yolu enfeksiyon hastalıklarında artış yaşandığını belirten Kendiroğlu“Okulların açılmasıyla beraber son dönemlerde, çocuklarda da sıklıkla görülmeye başladı. Bu viral enfeksiyonlar genellikle; ishal, ateş, kusma, baş ağrısı belirtileri ile kendini göstermektedir. Özellikle bu dönemde çocuklarımızın bağışıklığını güçlendirmeli; sağlık beslenmelerine, vitamin takviyesi almalarına, hijyen kurallarına dikkat etmeleri önem arz etmektedir. ocuklara iyi el hijyeni mutlaka hatırlatılmalıdır. Yemeklerden önce ve sonra, teneffüste oyun oynadıktan sonra ellerin yıkanması önemlidir. Eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Bu şekilde çevreden ve yiyeceklerden bulaşabilecek enfeksiyonlardan korunulabilir” açıklamasında bulundu.