“Çocuklara mutlaka depremi anlatmamız gerekir”

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

 

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, “Çocuklar duydukları ve gördükleri şeylerden de yaşamış kadar etkilenir. Bu yüzden çocuğunuz depremi yaşamamış olsa bile mutlaka ona depremi anlatmamız gerekir” dedi.

Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, İzmir’de 30 Ekim’de 6.6 şiddetinde gerçekleşen deprem sonrasında, çocukların bundan nasıl etkileneceği ve neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verdi.

“ÇOCUKLAR DUYDUKLARI VE GÖRDÜKLERİ ŞEYLERDEN DE YAŞAMIŞ KADAR ETKİLENİR”

Yarım, ülke olarak tüm vatandaşların zor günlerden geçtiğini vurgulayarak, “Bazılarımız depremi en derinden yaşadı, bazılarımız eski yaşadıklarını hatırladı ve tetiklendi. Bazılarımız ise sadece haberlerden, sosyal medyadan gördükleri ile etkilendi” şeklinde konuştu. Özellikle çocukların bir olaydan etkilenmesi için illa başına gelmesi gerekmediğinin altını çizen Yarım, “Çocuklar duydukları ve gördükleri şeylerden de yaşamış kadar etkilenir. Bu yüzden çocuğunuz depremi yaşamamış olsa bile mutlaka ona depremi anlatmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

 

Yarım, bu konuda yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

 

“1.Oksijen maskesini önce kendinize takın: İçinde bulunduğumuz süreçte hepimiz korktuk, şaşırdık üzüldük. Biz kendi duygularımızın farkına varamazsak ve kendimizi regüle etmezsek çocuğumuzu sakinleştiremeyiz.

2.Gereksiz bilgi ve sosyal medyadan uzak durun: Deprem ile ilgili bir sürü yanlış bilgi ve paylaşılmaması gereken videolar ve fotoğraflar çocuklarımızda kaygı yaratır. Çocuk bilgiyi merak ettiği şeyleri en güvendiği insandan, en yalın şekilde dinlemelidir.

3.Çocuğunuz ile konuşun: Hepimiz etkilendiği kaygılandığı bir süreçte hiç açıklama yapmamak, çocuğun kafasının karışmasına, kaygı seviyesinin artmasına sebep olur. Öncellikle çocuğa sizin de korktuğunuzu bu duygunun çok normal olduğu, depremin gece ve gündüz gibi bir doğa olayı olduğunu, şu anda güvende olduğunu anlatıp “Bedeninde enerji fazlalığı olabilir bu çok normal, daha fazla sarılmak isteyebilirsin, bu hisler çok normal. Biz yetişkinler, bilim insanları, herkes bizim güvende olmamız için çalışıyorlar” diyebiliriz.

4.Bol bol hareket etmesine izin verin: Çocuklar kaygı seviyesi artınca daha çok hareket etme ihtiyacı hissederler. Daha çok hareket edecekleri oyunlar oynayın.

  1. Bol Bol temas: Bu süreçte çocuklar yakın temasa ihtiyaç duyar, bol bol sarılın. Sizinle birlikte uyumak isteyebilir, bu gayet normaldir.

6.Bol bol oyun oynayın: Çocukları en iyileştiren şey oyundur. Çocuğun oyun oynamasına izin vermek gerekir. Hatta deprem anını oynayabilir. Bu hem çok normal hem iyileştiricidir.