“Çikolata kisti, yaşam kalitesini düşüren hastalıklardan biridir”

Çikolata kisti (Endometrioma) hakkında  bilgi veren Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu, “Çikolata kisti, kadınlarda sık rastlanan ve yaşam kalitesini düşüren hastalıklardan biridir” dedi.

BİLGE ÇAKIR/ÖZEL

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu, Çikolata kisti (Endometrioma) hakkında bilgi verdi.

Endometriozisin, yani halk arasında bilinen ismiyle ‘Çikolata Kisti’nin kadınlarda sık rastlanan ve yaşam kalitesini düşüren hastalıklardan biri olduğunu vurgulayan Eroğlu, “Tüm kadınlarda görülme sıklığı yaklaşık yüzde 5-10 iken, bu sıklık üreme çağındaki kadınlarda yüzde 10-20, bebek sahibi olamayan kadınlarda ise yüzde 30-40 gibi bir oranda görülür. Özellikle 30’lu yaşlarda sıklığı artar. Tekrarlama olasılığı ise oldukça yüksektir” dedi. Çikolata kistinin belirtilerinden bahseden Eroğlu, “Hiçbir sorun çıkarmayacağı gibi, şiddetli kasık ağrıları, bulantı, karın ağrıları, düzensiz kanama, adet dönemlerinde şiddetli ağrılar ve kısırlık sebebi olarak da karşımıza çıkabilir” şeklinde konuştu.

“AĞRI, İLTİHAP VE HASARA NEDEN OLUR”

Bu hastalığın, rahmin iç zarındaki dokunun rahmin dışına çıkarak, yumurtalık kanalları ve yumurtalıklar gibi diğer organlarda gelişmesi olduğu bilgisini veren Eroğlu, “Rahim dışında gelişen doku, normal hormonal dalgalanmalara cevap verir ve her ay rahim içinde gelişen dokunun hamileliğe hazırlanmak için kalınlaşması gibi aynı süreçten geçer. Hamilelik olmazsa rahim zarı parçalanarak vücuttan ayrılır. Başka bir yerde gelişen endometrial doku ise kan olarak vücuttan ayrılamaz. Ağrı, iltihap ve hasara neden olur. Çocuk doğurma yaşında olan tüm kadınları etkileyebilir” diye konuştu.

“HER GÜN YETERLİ SU İÇMEYE DİKKAT EDİN”

Beslenme şeklinin ise semptomların azalmasında etkili olabileceğini kaydeden Eroğlu, “Çikolata gibi şekerli gıdalar, et, buğday ve süt ürünlerini azaltarak beslenme alışkanlıklarında yapılan değişikliğin olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Mümkün oldukça organik ürünler seçin ve tüketin. Bol miktarda meyve ve sebze tüketin. Her gün yeterli su içmeye dikkat edin. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile birlikte Selenyum, B6 Vitamini, krill yağı, Likopen gibi takviyeler de çikolata kisti tedavisinde yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

“DOKTOR VE HASTANIN ORTAK KARARI OLMALIDIR”

Hastalığın tedavisi hakkında da bilgi veren Eroğlu, “İlaç veya ameliyat konusunda tedavi seçeneği belirlenirken, hastanın şikayetleri gözetilmeli ve hastalığın derecesine göre doktor ve hastanın ortak kararıyla verilmelidir. Çünkü tekrarlama riski yüksek iken çocuk isteyen hastalarda ise hastalığın şiddetine göre hastanın tedavisi sonrası sağlanacak yarar her hastada aynı olmayabilir. Son olarak ‘Çikolata Kisti’ konusunda şüphe varsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışılması gerekir” dedi.